«Роскосмос» переніс запуск космічного корабля «Союз МС-23» до МКС з 20 лютого на початок березня 2023 року. Це пов’язано з необхідністю перевірок системи охолодження корабля.
15 грудня 2022 року із системи охолодження пристикованого до МКС космічного корабля «Союз МС-22» стався витік теплоносія, який зробив його непридатним для повернення космонавтів на Землю. Після оцінки ситуації було ухвалено рішення, що «Союз МС-22» повернеться на Землю без екіпажу, а йому на заміну 20 лютого 2023 року буде запущений «Союз МС-23» у безпілотному режимі. Причиною витоку теплоносія назвали влучення мікрометеорита.
Проте, 11 лютого 2023 року на МКС сталася аналогічна аварія. Тільки цього разу теплоносій втратив корабель постачання «Прогрес МС-21», який готувався до затоплення в Тихому океані.
Після другої поспіль аварії системи охолодження «Роскосмосу» довелося оголосити про перенесення запуску «Союз МС-23» на початок березня. Цей час буде використаний для додаткової перевірки корабля. Крім того, організація опублікувала знімок місця витоку із «Союзу МС-22», зроблений камерами американського маніпулятора. В організації стверджують, що наявність отвору доводить факт влучення в радіатор якогось об’єкта. Щодо другого витоку, то глава «Роскосмосу» Юрій Борисов повідомив, що хоч підсумкові причини двох аварій можуть виявитися різними, але зараз в організації вважають, що «Прогрес МС-21» теж втратив теплоносій через влучення мікрометеорита чи космічного сміття.
Оскільки за 25 років експлуатації МКС такі події не відбувалися жодного разу, ймовірність подібного збігу здається відверто неймовірною. Втім, можливо, що справа справді у зовнішньому впливі. Тільки йдеться не про якісь випадкові мікрометеорити, а про цілком конкретні фрагменти космічного сміття, що залишилося після знищення росією восени 2021 року супутника «Космос-1408». Ця подія створила цілий пояс уламків на висотах від 440 км до 520 км.
Після знищення «Космосу-1408» багато експертів попереджали, що гальмування через верхні шари атмосфери буде з часом знижувати уламки, і через кілька років їх траєкторія почне поступово перетинатися з орбітою МКС, що може мати дуже неприємні наслідки для комплексу. Не виключено, що зараз ми бачимо реалізацію саме цього сценарію. У цьому випадку те, що створені росією уламки вразили російські кораблі, можна назвати якоюсь космічною кармою.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine