Запуск нової європейської ракети завершився невдачею

21 грудня з космодрому Куру у Французькій Гвіані відбувся запуск легкої ракети Vega-C, що завершився невдало. Ракета не змогла розвинути швидкість, достатню для виходу на орбіту, і впала в океан.

Конструкція ракети Vega-C

Vega-C являє собою модифікацію легкої ракети Vega, призначеної для виведення вантажів на полярні та низькі навколоземні орбіти. Її висота складає 35 м, діаметр — 3,4 м, маса (в заправленому стані) — 210 тонн. Вона може вивести до 2,3 тонн корисного навантаження на 700-кілометрову сонячно-синхронну орбіту.

Конструкція ракети Vega-C. Джерело: ESA

Ракета має чотирьохступеневу конструкцію. Перші три ступеня носія оснащені твердопаливними двигунами, четвертий (AVUM+) є рідинним. На ньому встановлений силовий агрегат РД-843, розробленй ДП «КБ Південне», що серійно виробляється ДП «ВО Південний машинобудівний завод» у місті Дніпро. Він має можливість багаторазового вмикання у космосі.

Дебютний запуск Vega-C відбувся в липні 2022 року й завершився успіхом. У межах своєї другої місії ракета мала вивести на орбіту два супутники Pléiades. Вони можуть робити знімки земної поверхні з роздільною здатністю до 30 см на піксель.

Аварія Vega-C

Другий запуск носія відбувся 21 грудня 2022 року. Перший ступінь відпрацював у штатному режимі. Збій стався на ділянці роботи другого ступеня. Судячи з телеметрії, у його двигуні мала місце втрата тиску. Це призвело до того, що Vega-C почала сильно відхилятися від наміченої траєкторії. Далі вона скинула другий ступінь і головний обтічник, але через недобір швидкості верхні ступені вже не мали можливості «витягнути» корисне навантаження на орбіту. Врешті вона досягла висоти лише 110 км, після чого впала в Атлантичний океан.

Запуск ракети Vega-C. Джерело: ESA-CNES-ARIANESPACE

Втрата Vega-C стала великим ударом по Airbus і ESA. В даний момент вони знаходяться на этапі переходу на нове покоління ракет-носіїв. Однак уведення в експлуатацію Ariane 6 серйозно затягується — її перший пуск відбудеться лише в кінці 2023 року. Разом із аварією Vega-C це загрожує тим, що європейське космічне відомство може зіткнутися з ситуацією, коли протягом якогось часу в нього просто не буде готових до запуску носіїв. Зараз у розпорядженні Airbus лишилися два останніх екземпляри ракети Ariane 5 і два екземпляри ракети Vega.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Під поверхнею Міранди може ховатися океан
Тайконавти провели екскурсію на борту космічної станції «Тяньгун»: відео 
Літаючий сир мало не зірвав політ ракети з вертикальною посадкою: відео
716 обертів на секунду: астрономи знайшли одну із найшвидше обертових зір у Всесвіті
Чи пов’язана темна енергія з чорними дірами
Слабкий сигнал із кордонів Сонячної системи: NASA відновила зв’язок із Voyager 1
Мовчання NASA: інженери виявили, але не розкрили причину ерозії теплозахисту Orion
Зона смерті: Chandra склав карту небезпек для молодих екзопланет
Коричневий карлик виявився не тим, чим здавався
Невдалі зорі: James Webb зазнімкував новонароджені коричневі карлики в туманності Оріона