Запуск місії ExoMars відбудеться у вересні 2022 року

Місія ExoMars вирушить до Червоної планети у вересні 2022 року. Про це йдеться у пресрелізі, опублікованому на сайті Європейського космічного агентства (ESA).

Історія проєкту ExoMar

ExoMars є одним із головних «довгобудів» ESA. Спочатку він розроблявся разом із NASA. Але з фінансових міркувань американському аерокосмічному відомству довелося вийти з проєкту. Його місце посів «Роскосмос». Він надав ракету-носій для запуску місії, спускальну платформу «Казачок», а також кілька наукових інструментів для марсохода Rosalind Franklin.

Ровер Rosalind Franklin (концепт). Джерело: ESA

Спершу ExoMars планували відправити до Червоної планети ще 2018 року. Проте запуск двічі переносився. Спочатку через аварію в 2016 році демонстраційного модуля Schiaparelli. Після цієї невдачі ESA та «Роскосмос» вирішили доопрацювати посадкову систему місії. Друге перенесення було викликане наслідками пандемії COVID-19 та проблемами, виявленими під час висотних випробувань парашутної системи. Під час одного з тестів стався повний розрив парашута, що призвело до того, що макет спускального апарата, розбився.

«Зелене світло» для запуску ExoMars

ESA використало дворічну відстрочку, щоб допрацювати парашутну систему місії. Нові висотні тести, що відбулися наприкінці минулого року, завершилися успіхом. Окрім того, інженери проєкту провели випробування наземного аналога марсохода під назвою Amalia. Тести проводились у симуляторі ALTEC, усередині якого відтворені умови марсіанської поверхні. Вони також завершились успішно.

Наземний прототип ExoMars у симуляторі марсіанської поверхні. Джерело: ESA

Завдяки цим успіхам керівництво проєкту дало «зелене світло» запуску місії. Наразі ровер Rosalind Franklin і платформа «Казачок» перебувають у чистій кімнаті компанії Thales Alenia Space в Turin. Після виконання фінального огляду готовності (він відбудеться наприкінці березня), марсохід та інші компоненти космічного апарата будуть доставлені на космодром Байконур, після чого їх підготують до встановлення на ракету «Протон-М». Балістичне вікно для запуску місії відкриється у період з 20 вересня до 1 жовтня 2022 року.

Якщо нічого не завадить, у червні 2023 року ExoMars здійснить посадку на плато Оксія. Платформа «Казачок» проведе знімкування місця посадки, після чого займеться метеовимірюванням та дослідженнями марсіанської атмосфери. Основною метою марсохода стане хімічний аналіз ґрунту та пошук біомаркерів — сполук, які могли б свідчити про можливість існування життя на Червоній планеті у минулому чи навіть сьогоденні. Для цього Rosalind Franklin оснащений буром, здатним видобувати зразки порід із глибини до 2 м, та власною лабораторією, в якій проводитиметься їхній хімічний аналіз.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада