Запуск «Чандраян-3» може бути перенесений на 2023 рік

Друга спроба Індії посадити космічний апарат на Місяць, швидше за все, буде перенесена на 2023 рік. Про це заявив голова Індійської організації космічних досліджень (ISRO) С. Соманатх.

Місія «Чандраян-3»

Перша спроба посадити індійський апарат на Місяць відбулась у вересні 2019 року. Це завдання було покладено на посадкову платформу «Вікрам». Вона успішно відокремилася від орбітального модуля «Чандраян-2» і розпочала зниження. Але коли платформа була на висоті лише кількох кілометрів від місячної поверхні, стався збій у роботі гальмівного двигуна. В результаті «Вікрам» зазнав аварії.

«Чандраян-3» (концепт). Джерело: ISRO

Після цієї невдачі ISRO вирішила повторити спробу висадки на Місяць із місією «Чандраян-3». На відміну від попередника, новий апарат має більш просту конструкцію і складається тільки з посадкової платформи та місяцеходу. Він має здійснити посадку в місячному полярному регіоні та пропрацювати 14 днів. Ретрансляція зібраної інформації здійснюватиметься за допомогою орбітального модуля «Чандраян-2», який досі успішно функціонує на селеноцентричнійй орбіті.

Початково «Чандраян-3» планували відправити до Місяця ще 2020 року, але через наслідки пандемії коронавірусу COVID-19 і різні технічні проблеми запуск декілька разів відкладався. На даний момент він призначений на серпень 2022 року. Але, судячи з недавніх заяв очільника ISRO, з великою долею ймовірності його знову буде перенесено.

Нині інженери тестують рушійну установку апарату. За словами С. Соманатха, під час випробувань було отримано «дуже хороші дані». Але вся справа в тому, що цього разу ISRO обрала обережний підхід і вирішила провести якнайбільше тестів, щоб максимально підвищити ймовірність підсумкового успіху. Через це запуск «Чандраян-3», швидше за все, буде знову перенесено — тепер уже на 2023 рік.

Пилотована програма Індії

Паралельно з підготовкою місії «Чандраян-3» ISRO також займається реалізацією ще більш амбітного проєкту — створенням космічного корабля «Гаганьян».

«Гаганьян» в уяві художника. Джерело: ISRO

Спочатку перший пілотований політ корабля мав відбутися 2022 року. Його збиралися приурочити до 75-річчя здобуття Індією незалежності. Але, як і у випадку з «Чандраян-3», дата польоту кілька разів зсувалася через наслідки COVID-19 та різні технологічні складнощі.

Судячи з останніх повідомлень індійських офіційних осіб, проектування всіх систем і підсистем корабля «Гаганьян» завершено. На наступному етапі ISRO здійснить випробування елементів системи аварійного порятунку екіпажу. Вони заплановані на серпень і грудень. Потім будуть проведені два безпілотні орбітальні тести. Лише після цього новий космічний корабель вирушить у космос із людьми. За оцінками фахівців ISRO, з урахуванням часу, необхідного на підготовку та проведення всіх описаних вище операцій і тестів, його перший пілотований політ відбудеться не раніше 2024 року.

Нагадаємо, що нещодавно «Чандраян-2» сфотографував місце посадки місії Apollo 11.

За матеріалами https://www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine

Під поверхнею Міранди може ховатися океан
Тайконавти провели екскурсію на борту космічної станції «Тяньгун»: відео 
Літаючий сир мало не зірвав політ ракети з вертикальною посадкою: відео
716 обертів на секунду: астрономи знайшли одну із найшвидше обертових зір у Всесвіті
Чи пов’язана темна енергія з чорними дірами
Слабкий сигнал із кордонів Сонячної системи: NASA відновила зв’язок із Voyager 1
Мовчання NASA: інженери виявили, але не розкрили причину ерозії теплозахисту Orion
Зона смерті: Chandra склав карту небезпек для молодих екзопланет
Коричневий карлик виявився не тим, чим здавався
Невдалі зорі: James Webb зазнімкував новонароджені коричневі карлики в туманності Оріона