Залишки піщаного пляжу вказують на існування океану на Марсі

Колись Марс міг бути привабливим місцем для відпочинку з піщаними пляжами, що простягалися вздовж берегів величезного океану. Це підтверджують дані, отримані китайським марсоходом «Чжурун», який наразі досліджує поверхню Червоної планети. Нові відкриття свідчать про те, що понад 3 млрд років тому на Марсі існував гігантський океан під назвою Deuteronilus. Подібно до древніх морів на Землі, цей океан міг бути притулком для життя. Результати дослідження опубліковані 25 лютого в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Deuteronilus
Ілюстрація піщаного пляжу На Марсі на березі океану Deuteronilus. Зображення згенероване Copilot

«Ми виявили на Марсі місця, що нагадують пляжі та дельти річок. Знахідка свідчить про те, що на Червоній планеті існували умови, сприятливі для життя. Ми виявили сліди вітру, хвиль і прибережного піску — справжній пляжний відпочинок у космічному стилі», — говорить Бенджамін Карденас, доцент геології в Пенсильванському університеті та співавтор дослідження.

Океан зустрічається із сушею

Марсохід «Чжурун» приземлився на Марсі у 2021 році в районі Utopia Planitia, одному з найстаріших ударних басейнів планети. З того часу він досліджує висохлу берегову лінію, скануючи навколишню місцевість на наявність слідів води та льоду. За допомогою радара марсохід виявив шаруваті структури, заповнені осадовими породами, які утворилися під впливом океанських хвиль і припливів.

Гіпотетична поверхня Марсу
Гіпотетична поверхня Марсу 3,6 мільярда років тому, коли океан міг покривати майже половину планети. Ілюстрація: Robert Citron/Reuters

«Ці відкладення відразу привернули нашу увагу, оскільки вони вказують на наявність хвиль, а це означає динамічну взаємодію між водою та повітрям, — пояснює Карденас. — На Землі найдавніше життя розвивалося саме в таких умовах, де океан зустрічається із сушею. Це свідчить про те, що на Марсі могло існувати середовище, придатне для мікробного життя».

Ландшафт Марсу мільярд років тому

Порівняння з земними береговими лініями допомогло вченим виключити інші можливі пояснення походження цих структур. На відміну від утворень, що виникли через річкові потоки, вітер або вулканічну активність, форма та товщина цих шарів відповідають саме прибережному походженню.

Utopia Planitia
Карта Utopia Planitia, що показує місце посадки марсохода «Чжуронг» і чотири передбачувані стародавні берегові лінії

«Ми бачимо, що берегова лінія цього океану змінювалася з часом, Марс часто сприймають як статичну планету, але він еволюціонував та розвивався. Річки текли, осадові породи відкладалися, поверхня змінювалася. Ця осадова геологія розкриває, як виглядав ландшафт мільярди років тому та де слід шукати сліди минулого життя», — каже Карденас.

Чи є життя на Марсі?

Deuteronilus, ймовірно, зник близько мільярда років тому. Однак до його зникнення на Марсі було достатньо часу для розвитку примітивних форм життя. Проте наразі немає прямих доказів існування життя на Червоній планеті.

pnas.2422213122fig03
Схематична модель процесу формування осадового рельєфу. (А) Стратифіковані структури, що утворилися під час приливної седиментації, (В) з відступанням давньої берегової лінії, зникненням рідкої води і припиненням седиментації. Потім тривале фізичне і хімічне вивітрювання змінило властивості гірських порід і мінералів, що призвело до формування марсіанського поверхневого шару. В результаті осадові відкладення були покриті сучасним марсіанським поверхневим ґрунтом.

Надія на відповіді може з’явитися вже скоро. Марсохід NASA Perseverance, який досліджує кратер Єзеро з 2021 року, вже міг зібрати зразки марсіанського ґрунту та навіть сліди древнього життя. Спочатку NASA планувало запустити місію Mars Sample Return з повернення зразків у 2026 році, але через бюджетні обмеження її перенесли на 2040 рік. Наразі агентство шукає способи прискорити місію за допомогою приватних компаній.

Раніше ми повідомляли про те, як потужний парниковий ефект міг утримати океан Марса від замерзання.

За матеріалами Space

Новини інших медіа
Штучний інтелект зустріне гостей Сонячної системи
Рій Дайсона може знищити життя на Землі
Другий шанс: NASA планує наступний політ Starliner 2026 року
Хто відповість, якщо Ілон Маск розіб’є базу на Місяці: правові діри космічної ери
Перший орбітальний запуск з території Європи призначено на 24 березня
Середземноморський детектор нейтрино розповідає про квантову гравітацію
Для школярів запускають онлайн-лекторій про технології Noosphere Ed&Tech
Супутник зазнімкував залишки стародавнього кратера в Австралії
Підліток замість немовля: у найвіддаленішій галактиці Всесвіту знайдено кисень
Приховані океани Марса: виявлені докази рідкої води під поверхнею