7 січня керівництво NASA провело пресконференцію, присвячену долі місії Mars Sample Return (MSR). Організація обирає між двома архітектурами проєкту: традиційною або з використанням комерційних космічних апаратів.
Проблеми місії Mars Sample Return
Місія MSR розроблялася NASA протягом кількох років. Її метою є доставлення на Землю капсул зі зразками марсіанського ґрунту, зібраних марсоходом Perseverance. Реалізація проєкту мала розпочатися у 2027-2028 році з доставленням проб у 2033 році.
Однак початковий план розсипався під вантажем технічних проблем і перевитрат. Незалежний аудит показав, що вартість реалізації MSR становитиме близько 11 млрд доларів, а нинішня архітектура проєкту нежиттєздатна в межах доступного зараз фінансування NASA.
Зрештою NASA довелося провести переоцінку проєкту, а також почати розгляд альтернативних варіантів. У червні 2024 року аерокосмічна адміністрація видала компаніям Blue Origin і SpaceX контракти на вивчення концепцій щодо реалізації місії з використанням комерційних апаратів.
Дві архітектури
7 січня керівництво NASA підвело попередні підсумки. Наразі аерокосмічна організація розглядає два варіанти реалізації місії — традиційний і приватний.
Традиційний варіант передбачає використання розробленої Лабораторією реактивного руху технології «небесний кран». Його вартість оцінюють у суму від 6,6 до 7,7 млрд доларів. Другий варіант — використання комерційного спускального апарата. Його вартість оцінюють у суму від 5,8 до 7,1 млрд доларів.
NASA не розкрила подробиць про те, які саме комерційні посадкові апарати будуть використані в другому варіанті. Але відомо, що обидві архітектури передбачають використання перепроєктованої посадкової платформи, в якій замість сонячних батарей буде використано радіоізотопне джерело живлення. Цей крок покликаний зменшити її масу і спростити конструкцію. Також буде перероблено систему завантаження зразків, щоб вона відповідала критеріям планетарного захисту.
Розгляд двох варіантів триватиме до середини 2026 року, після чого буде зроблено вибір на користь одного з них. У разі достатнього фінансування, доставлення зразків може відбутися до 2035 року. Це означає, що з великою часткою ймовірності, перші марсіанські зразки будуть доставлені на Землю Китаєм, який має намір запустити відповідну місію вже у 2028 році.
Утім, чинний адміністратор NASA Білл Нельсон доволі зверхньо відгукнувся про китайський план, назвавши його «схопити та поїхати». За його словами, він передбачає збір зразків тільки на місці посадки, тоді як місія NASA доставить на Землю багату колекцію зразків, зібраних марсоходом Perseverance із різних точок.
Також варто зазначити, що після пресконференції NASA компанія Rocket Lab нагадала про свій план з доставлення марсіанського ґрунту. За її твердженнями, вартість її реалізації становитиме лише 4 млрд доларів, а проби будуть повернуті на Землю вже у 2031 році.
За матеріалами Spacenews