Залишки «пропущеної» наднової

Приблизно 11 тис. років тому масивна зоря підійшла до кінця свого життєвого циклу. Її ядро пережило гравітаційний колапс, що призвело до виділення величезної кількості енергії. Ми називаємо подібні події спалахами наднових.

Залишок наднової Кассіопея А. Джерело: NASA/JPL-Caltech/UCLA

Десь у другій половині XVII століття світло від наднової мало досягти Землі. Однак судячи з історичних записів, цієї події ніхто не помітив. Очевидно, спалах затулили від нас хмари міжзоряного пилу. Лише 1947 року астрономи виявили в сузір’ї Кассіопеї потужне радіоджерело, а пізніше змогли з’ясувати його походження.

Представлене зображення, отримане інфрачервоним телескопом WISE, демонструє, який вигляд має залишок цієї «пропущеної» наднової. Яскрава ділянка відповідає ударній хвилі. Вона рухається зі швидкістю, що становить близько 6% світлової, нагріваючи навколишні пилові хмари. Останні позначені помаранчевим кольором. До моменту знімкування ударна хвиля віддалилася приблизно на 21 світловий рік від місця вибуху. Виходячи з її швидкості та діаметра туманності, астрономи зуміли розрахувати, що спалах наднової повинен був спостерігатися на Землі приблизно в 1667 році.

За матеріалами https://www.nasa.gov