Опубліковано нову топографічну карту кратера Єзеро

18 лютого 2021 року космічний апарат Mars 2020 висадить марсохід Perseverance на марсіанську поверхню разом із дроном Ingenuity, закріпленим на його корпусі. Якщо все піде добре, вони здійснять посадку всередині кратера Єзеро — 49-кілометрової ударної формації, розташованої північніше екватора Червоної планети.

Нова топографічна карта кратера Єзеро. Джерело:
ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

Нещодавно фахівці ESA підготували нову топографічну карту кратера Єзеро. Вона була створена на основі даних, зібраних зондом Mars Express. Кольори зображення відображають різну висоту відносно середнього рівня. Вищі ділянки позначені червоним і оранжевим кольором, низовини — синім і зеленим. Запланована зона посадки Perseverance показана чорним еліпсом.

Планетологи визначили, що кратер сформувався 3,7 мільярди років тому. В цю епоху Марс мав щільнішу атмосферу і по його поверхні текли потоки води. Їхні сліди були знайдені в багатьох регіонах планети, в тому числі всередині кратера Єзеро. На це вказують поклади глиняних матеріалів на його дні та тріщини у вигляді багатокутників, що зазвичай виникають при висиханні водойм.

Фотографія кратера Єзеро з орбіти. Джерело: NASA/JPL-Caltech/MSSS/T.Harrison

Більше того, проаналізувавши супутникові знімки, дослідники дійшли висновку, що 3,5 млрд років тому на території кратера була повноцінна дельта річки, яка існувала досить довго. Розрахунки показують, що на формування слідів і відкладень осадкових порід, які лишилися після неї, потрібно від мільйона до 10 млн років. Тому планетологи покладають дуже великі надії на майбутню місію. Аналіз матеріалів, нагромаджених на дні кратера, повинен допомогти вченим отримати довгоочікувану відповідь на питання, чи був Марс колись придатним для якихось форм життя.

За матеріалами: http://www.esa.int