На горі Шарп у кратера Гейла на Марсі є шар порід, який відрізняється від решти кольором та густиною. Усі відомі сценарії його утворення передбачають присутність води. Перевірити, який із них правильний, буде можливо, коли туди добереться Curiosity.
Загадковий маркерний шар
Гора Шарпа — це височина на Марсі, яка підіймається над навколишньою поверхнею на 5,5 км. Оскільки вона є центральним піком кратера Гейла, в якому працює марсохід Curiosity, про неї відомо досить багато. Однак є у цієї геологічної формації одна загадка, яка дуже цікавить учених, і вони сподіваються незабаром знайти на неї відповідь.
На знімках орбітальних апаратів, та й самого Curiosity, на схилі гори добре видно шар темнішого матеріалу, ніж породи над і під ним. Також він відрізняється текстурою і здається міцнішим за решту каміння.
Такі шари геологи називають маркерними горизонтами. Зазвичай їхня присутність пов’язана з певними глобальними подіями, які можна датувати. Завдяки цьому на Землі від них відраховують час утворення інших порід.
На горі Шарпа цей маркерний шар варіюється по висоті на 1,6 км і має ухил 1—5 градусів. За своїм хімічним складом він аналогічний до інших сульфатних порід у кратері Гейла, але відрізняється від них своїми фізичними характеристиками.
Що змінило породи у кратері Гейла?
Очевидно, що причиною появи маркерного горизонту стала якась подія, яка змінила характер породоутворення у кратері Гейла. Що це була за подія вчені не впевнені, але у них є три можливі сценарії. Перший із них передбачає наявність у момент утворення шару води, в якій були розчинені певні хімічні речовини. Вони потрапили всередину шару та призвели до його цементації.
Другий варіант передбачає, що горизонт, навпаки, є піщаником, який утворився в умовах, коли кратер Гейла був сухішим, ніж коли у ньому утворилися сульфати. Третій полягає у тому, що цементацію викликав вулканічний попіл, який осів на поверхні кратера.
Усі три сценарії передбачають зміну вологості у кратері впродовж тривалого часу. А це не дуже добре узгоджується з картиною минулого Марса, який уже мільярди років перебуває у сухому стані. Щоправда, вчені припускають, що за утворення маркерного горизонту відповідальний механізм, якого вони досі не бачили на Землі.
У будь-якому разі роз’яснити ситуацію зможе тільки марсохід Curiosity. Він уже перебуває на відстані 700 м від маркерного шару, і на ньому є всі необхідні інструменти. Вчені нарешті зможуть дізнатися, що ж сталося у кратері Гейла в минулому.
За матеріалами Рhys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine