Загадкове зіткнення утворило 2 млрд кратерів на Марсі

Порівняно із Землею, на Марсі збереглась значно більша кількість кратерів. Це пояснюється відсутністю сил вивітрювання та слабкою тектонікою плит Червоної планети. Але не всі вони утворилися в результаті зіткнень з астероїдами. Частина кратерів утворилася в результаті падіння уламків, які були підняті з поверхні самої планети в результаті зіткнення з космічними об’єктами.

Кратер Корінто
Кратер Корінто. Фото: NASA/MRO

Нещодавні дослідження показали, що один великий ударний кратер на Марсі призвів до утворення понад двох мільярдів менших кратерів в радіусі майже 2000 км. Це дослідження було представлене на конференції з місячної та планетарної науки в Техасі. Вчені розглянули кратер Корінто, розташований в Elysium Planitia, приблизно у 17° на північ від екватора. За геологічними мірками це доволі молодий кратер — йому приблизно 2,34 млн років. Він має розгалужену «променеву систему», що свідчить про велику кількість викидів з місця удару, які можна спостерігати навіть сьогодні.

Корінто має діаметр близько 14 км і глибину 1 км. Його внутрішня чаша поцяткована іншими, меншими кратерами, що утворилися внаслідок зіткнення. За ознаками можна зробити висновок, що кратер був заповнений водяним льодом, оскільки після удару стався процес дегазації перегрітого льоду. Розрахунки вказують на крутий кут удару, близько 30–45° від прямої лінії.

Більша частина поля зіткнення — на півдні, особливо на південному заході від кратера. Попри те, що деякі вторинні кратери знаходяться на північ від головного, очевидно, що кут падіння був достатньо великим, щоб виштовхнути більшу частину матеріалу на південь.

Корінто
Графічне зображення фацій марсіанських кратерів навколо Корінто

Науковці використали дані з MRO та аналізували характеристики менших кратерів, що оточують Корінто. Зокрема, шукали кратери, що нагадували викиди, а не зіткнення. Вони класифікували їх за п’ятьма різними критеріями на основі відстані від головного кратера.

Два основні висновки дослідження. По-перше, це утворення 2 мільярдів вторинних ударних кратерів розміром понад 10 м. По-друге, їхнє розташування на відстані до 2000 км. Ці кратери привертають увагу до подальших досліджень Корінто.

Раніше ми повідомляли про те, що відкритий гігантський вулкан на Марсі може бути прихистком для життя.

За матеріалами sciencealert.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна