Відкритий гігантський вулкан на Марсі може бути прихистком для життя

На 55-й Конференції з місячних і планетарних наук, що відбулася у місті Вудлендс (штат Техас), науковці повідомили про відкриття гігантського вулкана та можливого шару похованого реліктового льодовика у східній частині марсіанської вулканічної провінції Тарсис поблизу екватора планети.

Ноктіс
Ілюстрація вулкана Ноктіс на Марсі, коли він був активним. Зображення згенероване штучним інтелектом Gencraft

Гігантський вулкан, десятиліттями ховався в одному з найбільш знакових регіонів Марса, на межі між сильно розбитим Лабіринтом Ночі й монументальними каньйонами Долини Марінера. Вулкан Ноктіс — це тимчасова назва, поки він не отримає офіційної. Його висота сягає 9022 м, ширина — 450 км, а пологі зовнішні схили простягаються на 225 км у різних напрямках. Гігантські розміри вулкана і складна історія його модифікацій вказують на те, що він був активним протягом дуже тривалого часу.

Складна історія формування

Вулкан Ноктіс має довгу і складну історію формування внаслідок поєднання тріщиноутворення, термічної та льодовикової ерозій. Дослідники інтерпретують вулкан як величезний щит, що складається з шаруватих скупчень пірокластичних матеріалів, лав і льоду. Причому останній утворився в результаті багаторазового нагромадження снігу і льодовиків на його флангах впродовж тривалого часу.

Нещодавно відкритий гігантський вулкан на Марсі
Гігантський вулкан на Марсі нещодавно відкрили на півдні від екватора планети, на східній околиці широкої регіональної топографічної височини під назвою Фарсида, де розташовані три інші добре відомі гігантські вулкани: гора Аскрей, гора Павича і гора Арсія. Авторство: NASA/USGS

Окрім вулкана, повідомляється про відкриття великої, площею 5000 км2, ділянки вулканічних відкладень по периметру вулкана, що являє собою велику кількість низьких, округлих і витягнутих, схожих на пухирі, курганів. Ця місцевість утворилися внаслідок вибухового викиду пари або парового розбухання, коли тонка ковдра з гарячих вулканічних матеріалів лягає на поверхню, багату на воду або лід.

вулкан
Топографічна карта, що показує культове розташування вулкана Ноктіс між найбільшими вулканічними та каньйонними провінціями на Марсі. Авторство: NASA Mars Global Surveyor (MGS) Mars Orbiter Laser Altimeter (MOLA)

Вчені також виявили залишки реліктового льодовика через великий ерозійний отвір у вулканічній місцевості. Вони помітили світле відкладення сульфатної солі з морфологічними ознаками льодовика, що вказує на можливість існування великого шару льоду під застиглим вулканічним покривом.

Загадковий вулкан

Але багато чого про нововідкритий гігантський вулкан залишається загадкою. Хоча зрозуміло, що він був активний з часів формування геологічної історії Марса, але невідомо, наскільки він стародавній. Також невідомо, чи є він досі вулканічно активним і чи може вивергнутись знову в майбутньому. І якщо він був активним дуде довго, чи могло поєднання тривалого тепла і води з льоду дозволити цьому місцю прихистити життя?

Топографічна карта вулкана Ноктіс
Топографічна карта вулкана Ноктіс. Авторство: NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) (CTX) і Mars Global Surveyor (MGS) Mars Orbiter Laser Altimeter (MOLA)

Таємниці, що оточують вулкан Ноктіс, продовжують спантеличувати науковців. Але цей об’єкт уже стає новим цікавим місцем для вивчення геологічної еволюції Марса, пошуку життя і планування майбутніх місій з колонізації Червоної планети.

Раніше ми повідомляли про те, що гора Олімп могла бути островом у величезному океані Марса.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine