Загадкове джерело гамма-випромінювання привернуло увагу науковців

Дослідники вивчають загадкове джерело гамма-радіовипромінювання, виявлене поблизу від центру Галактики. Воно не має відповідників у інших діапазонах. Вчені заглибилися в архівні дослідження і зробили припущення, що це таке.

Пульсарна вітрова туманність — джерело радіовипромінювання
Пульсарна вітрова туманність — джерело радіовипромінювання. Авторство: NASA

Загадкове джерело випромінювання

24 січня на сайті препринтів arXiv з’явилося дослідження, присвячене одному з найзагадковіших об’єктів, виявлених під час огляду неба 2FHL. Він є надзвичайно яскравим у гамма-діапазоні, але не ідентифікується з жодним видимим тілом.

Другий каталог джерел високих енергій Fermi-LAT (2FHL) містить інформацію про розташування, спектри та властивості змінності 360 джерел, які були раніше виявлені в діапазоні енергій 50 ГеВ-2 ТеВ у межах місії NASA Fermi. Зокрема, там є 12 джерел дуже високих енергій (VHE) у галактичній площині з гамма-фотонним індексом менше 1.8, які наразі не мають жодної прив’язки до видимих об’єктів.

Одним із таких неасоційованих джерел надвисоких енергій є 2FHL J1745.1-3035, розташоване близько до центру Галактики. У гамма-променях воно є другим за яскравістю серед неасоційованих VHE-джерел у вибірці 2FHL. Попередні спостереження показали, що переважно воно випромінює енергію в діапазоні 50 ГеВ, але також є активним і в ТеВ.

Аналіз даних нових космічних телескопів

Щоб пролити більше світла на властивості та природу 2FHL J1745.1-3035, група астрономів під керівництвом Стефано Маркесі з Болонського університету в Італії проаналізувала нові архівні дані космічних апаратів NASA Chandra і NuSTAR, а також супутника ЄКА XMM-Newton.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №5 (180) 2020

До товару

Дослідивши рентгенівські та гамма-спектри 2FHL J1745.1-3035, астрономи виявили, що джерело рентгенівського випромінювання є компактним, без ознак розширення. Однак спостереження на Chandra дозволили дослідникам виявити розширене випромінювання до масштабу приблизно 5 дугових секунд.

Дослідження спектральних властивостей 2FHL J1745.1-3035 показує, що джерело є дуже жорстким за енергії нижче 10 кеВ і значно м’якшим у вищому енергетичному діапазоні. Згідно з дослідженням, широкосмуговий рентгенівський спектр джерела найкраще описується моделлю з ламаним степеневим законом з енергією зламу близько 7 кеВ.

Пульсарні вітрові туманності

Автори дослідження роблять висновок, що їхні результати свідчать про те, що 2FHL J1745.1-3035, найімовірніше, є потужною пульсарною вітровою туманністю (PWN), що являє собою хмари газу, які випромінюють енергію через вплив на них пульсарного вітру. Останній складається із заряджених частинок, і коли він стикається з оточенням цього об’єкта, зокрема з повільно розширюваним викидом наднової, він утворює PWN.

Якщо сценарій пульсарної вітрової туманності для 2FHL J1745.1-3035 підтвердиться наступними дослідженнями, це буде один із найважчих PWN, коли-небудь виявлених у рентгенівських та гамма-променях.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів