З попелу гігантів: космічні археологи знайшли одну з найстаріших зір у Всесвіті

Команда космічних археологів повідомила про виявлення однієї з найстаріших зір у Всесвіті. Вона утворилася з «попелу» легендарних гігантських зір, що існували після Великого вибуху.

Перші зорі у Всесвіті в уявленні художника. Джерело: NASA/WMAP Science Team

Усі ми складаємося із зір. Залізо в червоних кров’яних тільцях, кальцій у зубах, натрій — усі ці елементи були синтезовані під час зоряної еволюції. Але так було не завжди. Найперші світила у Всесвіті складалися виключно з водню та гелію. Вони мали гігантську масу (сучасні зорі вже не можуть вирости до таких розмірів) і стрімко проживали своє життя, завершуючи його спалахами наднових, під час яких розкидали свою речовину космосом.

Жодна з цих перших зір не дожила до наших днів. Якщо ми колись і побачимо їх, то лише на знімках галактик, розташованих на краю спостережуваного Всесвіту. Але ми можемо знайти зорі другого покоління, які сформувалися із залишків гігантів.

Це дуже важка робота, адже таких зір вкрай мало. За деякими оцінками, лише одне зі 100 тисяч світил Чумацького Шляху належить до другого покоління. Тому дослідники вирішили звернути увагу на його супутник — Велику Магелланову Хмару. Оскільки найстаріші зорі в ній утворилися за межами нашої галактики, вони хотіли перевірити, чи були умови в ранньому Всесвіті однаковими в усіх регіонах, або ж відрізнялися.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №4 (179) 2020

До товару

Велика Магелланова Хмара (знімок телескопа VISA). Джерело: ESO/VMC Survey

Під час пошуків астрономам вдалося виявити десять зір, що містять аномально малу кількість важких елементів — від 300 до 12 тисяч разів менше, ніж наше Сонце. Одне зі світил привернуло особливу увагу. У ньому набагато менше важких елементів, ніж у будь-якій іншій зорі Великої Магелланової Хмари. Це означає, що воно, найімовірніше, утворилося на початку першого покоління. Крім того, в цій зорі міститься набагато менше вуглецю, ніж заліза, порівняно з тим, що спостерігається в зорях Чумацького Шляху.

Відкриття говорить, що підвищений вміст вуглецю в старих зорях Чумацького Шляху може бути лише місцевою особливістю. Результати дослідження також підтверджують припущення, що на ранніх стадіях його існування у Великій Магеллановій Хмарі утворювалося набагато менше зір, ніж у Чумацькому Шляху.

Раніше ми розповідали, що Мала Магелланова Хмара насправді складається з двох окремих галактик.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів