З атмосфери сусідньої екзопланети витікає гелій

Вчені дослідили спектр випромінювання екзопланети TOI-2134 b. Вона розташована на відстані 73,8 св. років від нас і являє собою мінінептун. Дослідження показало, що з її атмосфери витікає гелій.

Планета, з якої випаровується гелій
Планета, з якої випаровується гелій. Джерело: skyandtelescope.org

Планета TOI-2134 b

Вчені виявили витік гелію з атмосфери екзопланети, яка розташована неподалік від нас. Стаття, що містить результати дослідження, опублікована 3 серпня на сайті препринтів arXiv. Цей газ є однією з головних складових зір та планет-гігантів. Як показали нещодавні дослідження, його витік відбувається і з глибин Землі, хоча досі вважалося, що кам’янисті планети на нього бідні.

У випадку із TOI-2134 b, а саме так називається відкрита планета, вчені встановили, що мають справу із мінінептуном. Планет такого типу немає у Сонячній системі, тож для вчених вони становлять певну загадку. Їхня назва ніби вказує на те, що вони є зменшеними копіями газових гігантів, але насправді вони можуть виявитися ближчими до суперземель, що повністю вкриті водою і мають товсті шари атмосфери.

TOI-2134 b розташована на відстані 73,8 св. року від нас та, попри це, інфрачервоний спектрометр обсерваторії Кека на Гавайських островах дозволив оцінити параметри того, що відбувається з гелієм в атмосфері планети.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Звідки витікає гелій?

Дослідження показали, що сигнал гелію від TOI-2134 b є найслабкішим з усіх, що коли-небудь спостерігалися від екзопланет. Піки у спектрі відповідають швидкостям 7 та 10 км/с, що значно нижче, ніж у гарячих газових гігантів, у яких це явище спостерігалося досі.

Коли «гарячий юпітер» втрачає гелій зі своєї атмосфери, то це зазвичай пов’язано з інтенсивним опроміненням високоенергетичними променями від материнської зорі. Однак TOI-2134 b є «теплим» мінінептуном, тобто освітлюється хоч і інтенсивніше за Землю, але не зовсім екстремально.

Рівень опромінення жорстким ультрафіолетом у TOI-2134 b взагалі виявився найнижчим серед усіх планет, на яких спостерігалися подібні витоки. І це примусило вчених припустити, що, можливо, причиною їх на цій планеті є не сонячна активність, а якісь процеси, які пов’язані з її ядром.

Але аналіз того, як поводиться витік гелію, показав, що він дійсно має кореляції з активністю зорі. Тобто внутрішні процеси тут ні до чого, і його викликає саме ультрафіолет. Дослідники продовжують спостереження, щоб зрозуміти, як усе це впливає на еволюцію планети.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів