Європейський метеосупутник згорів над Антарктидою

ESA відзвітувало про успішне завершення експерименту з безпечного зведення з орбіти супутника Aeolus. 28 липня він увійшов в атмосферу над Антарктидою.

Супутник Aeolus в уявленні художника. Джерело: ESA/ATG medialab

Aeolus був запущений у 2018 році. Він став першим в історії супутником, призначеним для проведення глобальних спостережень за вітрами в земній атмосфері. Для цього вчені використовували встановлений на його борту ультрафіолетовий лазер ALADIN.

Номінальна наукова програма Aeolus була розрахована на 3 роки. У реальності ж апарат пропрацював майже 5 років, зібравши безліч вельми цінних даних, які дали змогу значно збільшити точність прогнозів погоди. Aeolus міг би продовжувати свої спостереження і далі, але, на жаль, практично вичерпав запаси палива. У цій ситуації ESA вирішило використовувати Aeolus для експерименту з керованого входу в атмосферу. Отже, космічне агентство хотіло уникнути ризику падіння незгорілих уламків 1200-кілограмового апарата в населеній місцевості.

Експеримент розпочався 24 липня. Під час першого маневру Aeolus зменшив висоту своєї орбіти з 280 до 250 км. У наступні дні апарат виконав ще кілька маневрів, які знизили його висоту до 150 км. 28 липня Aeolus востаннє активував свої двигуни. Цей фінальний маневр забезпечив вхід супутника в атмосферу над Антарктидою. Навіть якщо деяким уламкам Aeolus і вдалося дістатися до земної поверхні, вони впали в ненаселеній місцевості.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №4 (179) 2020

До товару

Цікаво, що під час зазначених подій японський метеосупутник «Хімаварі-8» зумів зазнімкувати спалах над Антарктидою. Імовірно, він зафіксував момент згоряння Aeolus.

У своїй підсумковій заяві ESA висловило задоволення результатами операції. Звичайно, ймовірність падіння уламків супутників у населеній місцевості спочатку була невелика — але звівши з орбіти Aeolus, космічне агентство повністю виключило всі ризики. ESA також підтвердило свою прихильність нещодавній ініціативі Zero Debris Charter. Її головна мета — домогтися припинення утворення нового космічного сміття на найважливіших орбітах після 2030 року.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів