Представники європейської промисловості та NASA завершили критичний аналіз конструкції космічного апарата ERO (Earth Return Orbiter). Завдяки цьому, місія з доставлення на Землю зразків марсіанського ґрунту стала ще на крок ближчою до реалізації.

Наприкінці цього — на початку наступного десятиліття NASA та ESA планують реалізувати одну з наймасштабніших космічних місій в історії. Її метою є доставлення на Землю зразків марсіанського ґрунту, зібраних ровером Perseverance. Для цього планується залучити два космічні апарати. Американський МАV (Mars Ascent Vehicle) сяде на Марс, забере проби, після чого доставить капсулу з ними на ареоцентричну орбіту. Там вони будуть підібрані ERO, який і доставить їх на Землю.
Останнім часом MAV переживає непрості часи. Через суттєве подорожчання проєкту NASA вирішила звернутися до приватних компаній по допомогу. У межах організованого аерокосмічною адміністрацією конкурсу вони мають розробити нову, дешевшу концепцію, яка допоможе розв’язати задачу доправлення зразків в адекватні терміни. Якщо якийсь із проєктів здасться перспективним, компанія, що представила його, може отримати контракт NASA на реалізацію місії.

Попри ці складнощі в ESA зберігають оптимізм щодо майбутнього місії й активно працюють над ERO. Нещодавно проєкт пройшов дуже важливий етап у вигляді затвердження дизайну. Технічний аналіз підтвердив, що ERO зможе безпечно захопити, заповнену зразками капсулу, розміром як баскетбольний м’яч, після чого доставити її на Землю. Але це не єдине завдання апарата. Він також буде використовуватися як ретранслятор, забезпечуючи зв’язком ровери, що працюють на поверхні Марса. Повідомляється, що ERO стане найбільшим апаратом, який коли-небудь виходив на ареоцентричну орбіту.
Затвердження дизайну ERO дає змогу інженерам перейти до наступного етапу місії. Під час нього підприємства з 11 європейських країн почнуть виготовлення компонентів апарата, за якими відбудеться їхнє тестування та складання. При цьому в ESA підкреслюють, що конфігурація ERO залишається досить гнучкою, щоб адаптуватися до будь-яких можливих змін у дизайні MAV.

Що стосується MAV, то наразі в дослідженнях на тему здешевлення місії беруть участь сім компаній, зокрема SpaceX і Blue Origin. Вони мають надати результати до осені, після чого їх оцінять фахівці NASA та оберуть концепцію-переможця, яка і буде втілена в життя.
За матеріалами ESA