NASA обрала сім компаній для організації повернення зразків з Марса

Американська космічна агенція обрала сім компаній, яким буде доручено розробити новий спосіб повернення на Землю зразків ґрунту, які останні кілька років збирає марсохід Curiosity. Найближчим часом вони мають представити свої концепції, а наступного року розпочнеться робота з втілення однієї з них у життя.

Повернення зразків з Марса
Повернення зразків з Марса. Джерело: spacenews

NASA залучає приватні компанії до повернення зразків із Марса

Представники NASA оголосили, що вони визначилися з компаніями, яким буде доручено розробити та втілити в життя новий підхід для повернення з Марса зразків ґрунту, які зараз збирає ровер Curiosity. Загалом їх буде сім: Aerojet Rocketdyne, Blue Origin, Lockheed Martin, Northrop Grumman, Quantum Space, SpaceX і Whittinghill Aerospace.

Необхідність залучити до проєкту, раніше відомого як Mars Sample Return (MSR) виникла кілька місяців тому. Космічна агенція кілька років розробляла апарат, що повернув би зразки самотужки, однак аналіз у квітні цього року показав, що втілення цієї концепції потребуватиме 11 млрд доларів і завершиться не раніше 2040 року.

Тож вони подали запит до приватних компаній щодо можливості розробки нової концепції, яка дозволить зробити це дешевше. Нині ж усі відповіді від них отримані та проаналізовані, а основні учасники конкурсу визначені. У кожної компанії буде 90 днів для створення попереднього проєкту, який після цього оцінять фахівці.

Що запропонують учасники

Починаючи з середини липня, розпочнеться відлік часу. За 45 днів кожна компанія має випустити проміжний звіт щодо розробки концепції, а за 90 — остаточний. Після цього фахівці оцінять кожен на предмет перероблень, які треба внести в проєкт MSR, і з нового року планують відновити роботи з реалізації.

Про те, яким шляхом підуть ті чи інші компанії, поки що відомо достатньо мало. Три з них (Aerojet, Northrop і Whittinghill) зосередяться на новій концепції Mars Ascent Vehicle (MAV), ракети, яка підніме зразки з поверхні на орбіту. Усі згодні з тим, що це найскладніша частина проєкту.

Водночас решта компаній піде іншим шляхом. SpaceX, очевидно, пропонуватиме розв’язати все й одразу за допомогою Starship. Blue Origin буде вигадувати, як використати для цієї мети елементи місячної програми, такі як Space Launch System та lunar Gateway.

Крім того, у NASA буде власна команда, яка також намагатиметься удосконалити поточну концепцію і робитиме це в ті самі терміни. Цікаво, що при цьому необхідність прискорити повернення зразків перед компаніями не ставиться. Це було зроблено спеціально для того, аби вони не висували свідомо нереалістичних ідей.

За матеріалами spacenews.com