Яскравіше у 10 млн разів: вперше виявлений радіаційний пояс у далекої екзопланети

Науковці вперше в історії змогли побачити наявність радіаційного поясу навколо астрономічного об’єкта, розташованого за межами нашої Сонячної системи. Це новаторське відкриття стосується тіла розміром з Юпітер, що на відстані приблизно 18 світлових років від Землі.

LSR J1835+3259
Полярне сяйво та навколишній радіаційний пояс надхолодного карлика LSR J1835+3259 в уявленні художника. Авторство: phys.org

Астрономи спостерігали пояс, що складається з енергійних електронів, які оточують небесний об’єкт. Рухаючись, ці електрони випромінюють радіохвилі. Існування радіаційних поясів дає цінну інформацію про форму магнітного поля, внутрішню структуру і, можливо, навіть про наявність супутників навколо космічних тіл.

Як виявили радіаційний пояс?

Щоб виявити подібні радіаційні пояси за межами нашої Сонячної системи, астрономка Мелоді Као та її команда спостерігали за об’єктом розміром з Юпітер, відомим як LSR J1835+3259, за допомогою мережі з 39 радіоантен, що простягається від Гавайських островів до Німеччини. Ця мережа фактично утворила радіотелескоп із діаметром, еквівалентним земному, що дозволило дослідникам ретельно вивчити навколишнє середовище об’єкта.

За словами Као з Каліфорнійського університету в Санта-Крузі, команда успішно виявила пояс, дуже схожий на радіаційні пояси Юпітера, але приблизно в 10 млн разів яскравіший. Сам об’єкт має масу, що майже у 80 разів перевищує юпітеріанську. Тому цілком можливо, що насправді цей об’єкт є або карликовою зорею, або масивним коричневим карликом.

Радіаційні пояси у Сонячній системі

У нашій Сонячній системі кожна планета, яка має магнітне поле, також має радіаційні пояси. Наприклад, у Землі є знамениті пояси Ван Аллена, які складаються з електронів, захоплених Сонцем. Радіаційні пояси Юпітера складаються з частинок від вулканічного супутника Іо. В обох випадках магнітне поле планети затримує електрони всередині бульбашки, що оточує небесне тіло, нагадуючи світлячків у банці.

Нерозгадана таємниця

Але залишається одна з важливих загадок: звідки об’єкт бере електрони для свого яскравого радіаційного пояса? Екзопланета чи зоря не мають компаньйона і не демонструють спалахових викидів. Хоча вулканічний супутник потенційно міг би пояснити наявність поясу — це залишається припущенням.

Знання того, що LSR J1835+3259 має радіаційний пояс, допоможе дослідникам розшифровувати дані з екзопланет у майбутньому, навіть якщо безпосереднє спостереження таких поясів залишається складним.

Раніше ми повідомляли про те, як космічна радіація та галактичні промені «зводять з розуму» електроніку.

За матеріалами Phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine