Місяць впливає на плазмосферу Землі

Вчені довели, що припливна дія Місяця впливає на поведінку плазмосфери Землі. Так називається тороїдальна область за межами іоносфери, сповнена вільних електронів і протонів.

Плазмосфера Землі
Плазмосфера Землі. Джерело: Рhys.org

Плазмосфера Землі

Вчені з угорського Інституту фізики Землі нещодавно опублікували у журналі Nature Physics дослідження того, як Місяць впливає на плазмосферу нашої планети. Для цього вони використали дані 40 років спостереження за космічними апаратами, які перетинають цю зону, що розташована за межами земної атмосфери.

Плазмосфера має форму тора, або ж, іншими словами, бублика. Вона розпочинається вище іоносфери та є ще більш розрідженим середовищем. Тому на її існування люди зазвичай не сильно зважають.

Проте плазмосфера наповнена електронами та протонами, які у збудженому стані потрапляють сюди з іоносфери. Зовнішня межа цієї природної оболонки Землі називається плазмопаузою.

Що встановили вчені?

Для того, аби встановити, як впливає на плазмосферу гравітація Місяця, вчені дослідили майже 36 тис. її перетинів космічними апаратами, що сталися з 1977 по 2015 рік. Крім того, вони використали дані зондів ван Аллена, зібрані з 2012 по 2019 рік.

Результатом цих досліджень став висновок про те, що наш природний супутник справді впливає на межі та геометрію плазмосфери — на кшталт того, як він викликає припливи та відпливи у світовому океані. І ці коливання плазмопаузи явно мають періодичний характер.

Зміни у плазмосфері Землі
Зміни у плазмосфері Землі. Джерело: Nature Physics 

Період коливань становить близько одного місяця, що добре узгоджується з обертанням нашого супутника навколо Землі. Дослідники виділили три основні компоненти, які визначають цей процес: власне гравітацію Місяця, різноманітні поля, що існують усередині хмари плазми, та глобальне магнітне поле Землі.

Як вони взаємодіють між собою — покажуть подальші дослідження. Але вчені вже припустили, що схожі явища мають спостерігатися в усіх подібних системах, які складаються з двох небесних тіл.

За матеріалами Рhys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine