Останнім часом полярні сяйва спостерігаються у регіонах, де їх зазвичай не буває. Саме по собі це явище повністю безпечне. Однак за ним ховаються явища, які справді загрожують людській цивілізації.

Полярні сяйва ширяться світом
Раніше, щоб побачити полярне сяйво, туристи з усього світу платили чималі гроші. Недарма ці явища називаються саме так, адже зазвичай їх можна побачити тільки у найпівнічніших та найпівденніших регіонах нашої планети.
Однак останніми тижнями їх могли спостерігати в багатьох країнах, де зазвичай полярні сяйва не відбуваються. Бачили їх навіть в Україні. 10 травня вони дійшли навіть до Мексики та Південної Африки. Фахівці розповідають, що нічого страшного у цьому явищі немає.
Проте за тим, що є джерелом полярних сяйв вчені спостерігають з особливою увагою. Їх породжують високоенергетичні частинки, що прилітають до нас від Сонця та взаємодіють із магнітосферою Землі. І цей процес має не тільки такі безпечні вияви, як полярні сяйва.
Що відбувається на Сонці
Тим часом на самому Сонці ситуація стає дедалі напруженішою. Магнітосфера там коливається з середнім періодом у 11 років і зараз її напруженість прямує до максимуму, що проявляється у розмірі плям на поверхні та інтенсивності спалахів поблизу них.
Останні полярні сяйва були викликані найпотужнішим електромагнітним штормом із часів «Гелловінської бурі», що відбулася у 2003 році. Причиною її стала пляма на поверхні Сонця, площа якої у 17 разів перевищує нашу планету. Найпотужніший спалах поблизу від неї відбувся у вівторок.
Зараз ця пляма прямує до краю сонячного диска і небезпека від неї знижується. Однак очікується, що за два тижні світило повернеться до нас тим самим боком і небезпечне утворення на його поверхні до того часу може не зникнути. Отже, можна очікувати нових небезпечних спалахів.
Небезпечний пік активності
Поточний цикл активності Сонця виявився швидкоплиннішим та активнішим, ніж вважали науковці. Вони вже два роки з жахом чекають, яким же буде його пік. За наявними даними, він ще не настав. Тож, цілком можливо, що можна очікувати нових потужних спалахів.
Очевидно, що нещодавні полярні сяйва були не останніми цього року. Щоправда, непокоять вчених не вони, а самі геомагнітні бурі, здатні спричинити в електромережах потужні самочинні струми, здатні перевантажити та знищити їх. Еталоном тут є подія Керрінгтона. Тоді самі собою працювали телеграфи, не підключені до джерела струму.
Тож вчені очікують, що нові бурі можуть принести не тільки сяйва, а й відключення електромереж, подібні до тих, що відбувалися у 1989 році в Канаді чи у 2003-му у Швеції. Відтоді електромережі відчутно вдосконалили, проте фахівці все одно непокояться через них.
За матеріалами phys.org
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine