21 листопада та 3 грудня на полігоні у штаті Орегон відбулися висотні тести парашутної системи місії ExoMars. У випробуваннях взяли участь два дозвукові 35-метрові парашути, виготовлені європейською компанією Arescosmo й американською Airborne Systems.
Випробування проводилися в такий спосіб. Макет посадкового модуля ExoMars за допомогою стратостату піднімався на висоту 29 км (умови на цій позначці приблизно відповідають марсіанській атмосфері), після чого скидався на землю. Подальше вивчення високошвидкісної зйомки та тканини куполів показали, що парашути впоралися з поставленим завданням і обидва тести пройшли за планом.
Проблеми парашутної системи ExoMars
Спускальна платформа місії ExoMars оснащена парашутною системою, що складається з двох витяжних і двох основних парашутів загальною масою 195 кг. Діаметр їхніх куполів становить 15 та 35 м відповідно. Перший відкриється на надзвуковій швидкості, другий — на дозвуковій. Вони мають погасити основну частину посадкової швидкості платформи, що сприятиме її м’якій посадці на поверхню Марса.
Створення подібної системи виявилося набагато складнішим завданням, ніж припускали фахівці місії. Під час одного з випробувань у 2019 році в куполах обох основних парашутів з’явилися розриви. Повторний тест завершився невдало: макет ExoMars розбився під час посадки.
Після цього ESA звернулося по допомогу до фахівців Лабораторії реактивного руху NASA. За результатами консультацій у конструкцію парашутів внесли деякі зміни. Однак нові висотні тести показали, що в тканині все ще утворюються розриви. Тому над системою знову довелося працювати. Саме проблеми з парашутом стали однією з основних причин, чому ESA та «Роскосмос» вирішили перенести запуск ExoMars з 2020 на 2022 рік.
Враховуючи все це, успішне тестування дозвукових парашутів є справді чудовою новиною для місії. Раніше цього року інженери вже провели випробування надзвукових парашутів ExoMars. Вони також завершились успішно. Найближчим часом ESA планують провести ще кілька висотних тестів, які мають надати остаточне підтвердження надійності роботи системи. Після цього інженери розпочнуть складання посадкової платформи ExoMars. Планується, що на неї буде встановлений надзвуковий парашут виробництва Arescosmo та дозвуковий Airborne Systems.
За матеріалами https://www.esa.int