Мікроорганізми, що живуть у кратерному озері вулкана Поас, могли б існувати в умовах раннього Марса. Бактерія з роду Acidiphilium адаптувалася до агресивного хімічного середовища та високих температур і могла б там вижити.
Бактерія, що виживає у гарячій кислоті
Вулкан Поас заввишки 2700 м розташований у Коста-Риці. У його кратері є озеро, яке вже давно привертає увагу дослідників позаземного життя. Нещодавно вчені з Університету Колорадо у Боулдері опублікували статтю, у якій йдеться, що деякі бактерії могли б вижити в аналогічних умовах на Марсі.
Умови у кратері є надзвичайно складними для життя. Вода тут має високу кислотність та насичена важкими металами. Температура коливається від кімнатної до тієї, за якої розчин кислоти у водоймі починає кипіти. Регулярно відбуваються виверження, які змінюють хімічні та температурні умови та засмічують усе попелом і камінням.
Вчені виділили зі зразків води озера Поас ДНК живих організмів і переконалися, що бактерії роду Acidiphilium мають великий набір генів, які допомагають з нейтралізацією небезпечних речовин. Ці мікроорганізми здатні видобувати енергію з сірки, заліза, арсену, вуглецю, простих та складних цукрів і навіть гранул мікропластику.
Вулканічне озеро на Марсі
Вулканічне озеро Поас надзвичайно бідне на складну органіку, якою живиться більшість мікроорганізмів. Але, як показав приклад Acidiphilium, джерел енергії там вистачає. Вчені припускають, що саме за таких умов життя могло зародитися не лише на Землі, а й на Марсі.
А це означає, що рештки марсіанських організмів треба шукати не там, де колись були річки, а у стародавніх вулканічних регіонах. Наприклад, у кратері Єзеро, де зараз працює ровер Perseverance.
За матеріалами phys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine