Втрата пам’яті: інженери NASA визначили причину проблем Voyager 1

NASA підтвердила, що причиною неполадок із зондом Voyager 1 стало пошкодження пам’яті в одному з комп’ютерів. Наразі інженери працюють над тим, щоб обійти пошкодження та відновити роботу міжзоряного мандрівника.

Voyager 2
Апарат Voyager в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Проблеми з Voyager 1 почалися в листопаді 2023 року, коли замість даних він почав передавати на Землю безглуздий набір одиниць і нулів. Розслідування причини неполадки виявилося дуже непростим. По-перше, Voyager 1 перебуває майже в одному світловому дні від нашої планети: командам із Землі потрібно 22,5 години, щоб досягти апарата, і ще стільки ж потрібно на отримання відповіді. А по-друге, всі розробники FDS або померли, або давно на пенсії, тож фахівцям місії немає з ким проконсультуватися.

У березні інженерам вдалося відправити Voyager 1 команду, у відповідь на яку він вислав повний дамп пам’яті FDS. Це дало можливість порівняти його з даними, які були передані до виникнення неполадки. Виявилося, що близько 3 % пам’яті FDS було пошкоджено, що не дає змоги комп’ютеру виконувати нормальні операції.

На думку фахівців, один із чипів, що відповідає за зберігання пошкодженої частини пам’яті FDS, просто перестав працювати. Можливі два варіанти. У чип могла потрапити високоенергетична частинка з космосу або ж він просто зносився за 46 років безперервної роботи.

У будь-якому разі, хоча на це можуть піти тижні або навіть місяці, інженери сподіваються, що їм вдасться знайти спосіб обійти пошкоджену ділянку. Це дасть змогу забезпечити нормальну роботу FDS і Voyager 1 знову почне передавати наукові дані та телеметрію. У такому разі, апарат зможе пропрацювати приблизно до 2027 – 2028 року, коли енергії, що виділяється його рітегом, стане недостатньо, щоб забезпечувати зв’язок із Землею.

Раніше ми розповідали, що Voyager 2 обігнав Pioneer 10 і став другим за віддаленістю від Землі космічним апаратом.

За матеріалами https://blogs.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine