Міжзоряний ремонт: NASA виявляє оптимізм щодо Voyager 1

Інженери NASA встановили причину неполадок апарата Voyager 1 і працюють над її усуненням. Через неї він втратив можливість передавати наукові дані.

Зонд Voyager в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Проблеми з Voyager 1 почалися в листопаді 2023 року, коли замість даних він почав передавати на Землю безглуздий набір одиниць і нулів. Надалі, фахівці місії дійшли висновку, що вся справа в збої роботи системи польотних даних (FDS).

Усуненню проблеми заважали кілька факторів. Одним із них є відстань. Командам, що відправляються з Землі, потрібно 22,5 години, щоб досягти Voyager 1. Стільки потрібно на отримання відповіді. Але ще серйознішою проблемою є те, що всі, хто створював FDS (а це відбувалося на початку — середині 1970-х), або померли, або давно на пенсії. Тому фахівцям місії доводиться виконувати роль техноархеологів. Вони звертаються до документів півстолітньої давнини та намагаються зрозуміти логіку, якою керувалися люди, які писали програмний код для Voyager 1.

Довгоочікуваний прорив стався на початку березня. У відповідь на одну з команд Voyager 1 надіслав інформацію, що відрізнялася від попередньої. Під час подальшої розшифровки вдалося встановити, що вона містить повний дамп пам’яті FDS. Інженери отримали можливість порівняти його з даними, які були передані до виникнення неполадки, і знайти її джерело.

За словами директора відділу геліофізики NASA Джозефа Вестлейка, організація налаштована оптимістично щодо можливості врятувати Voyager 1. Судячи з усього, проблема полягає в пошкодженні ділянки пам’яті. Зараз інженери шукають спосіб перемістити кілька сотень слів програмного забезпечення (слово — це два байти) з однієї області бортового комп’ютера в іншу. Якщо це вдасться, Voyager 1 вдасться повернути в стрій. Щоправда, поки невідомо, скільки часу може зайняти подібний ремонт.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine