В апарата Voyager 1 виникли проблеми, через які він втратив можливість пересилати дані на Землю. Про це йдеться в повідомленні, опублікованому на сайті NASA.
Voyager 1 був запущений у вересні 1977 року. На сьогодні він є найдальшим об’єктом, зробленим руками людини. За 46 років своєї подорожі Voyager 1 встиг віддалитися від Сонця на дистанцію в 162 а. о. (24,2 млрд км).
Настільки солідний вік, звичайно ж, дає про себе знати. За минулі роки апарат стикнувся з низкою технічних проблем. Так у 2022 році протягом кількох місяців він передавав на Землю аномальну телеметрію. На жаль, новий збій навіть серйозніший. Він пов’язаний з одним із комп’ютерів апарата, так званою системою польотних даних (FDS).
Ситуація виглядає наступним чином. Voyager 1 передає на Землю наукові дані та інженерну телеметрію за допомогою телекомунікаційного блоку (TMU). Але нещодавно він почав пересилати повторюваний шаблон з одиниць і нулів, ніби його заклинило. Виключивши інші можливості, фахівці місії визначили, що джерелом проблеми є FDS. Минулими вихідними команда спробувала перезапустити комп’ютер, але це не допомогло. Voyager 1 все ще пересилає непридатні для використання дані. При цьому, сам апарат, як і раніше, приймає та виконує команди, відправлені з Землі. Однак, з якихось причин, FDS не може зв’язатися з TMU.
Фахівцям місії може знадобитися кілька тижнів, щоб розробити новий план з усунення проблеми. Ситуація ускладнюється тим, що їм доводиться звертатися до документів майже півстолітньої давності, написаних інженерами, які не передбачали ситуацій, що виникають сьогодні. Крім того, не варто забувати про фактор відстані. Командам, що відправляються з Землі, потрібно 22,5 години, щоб досягти апарата. Ще стільки ж потрібно на отримання відповіді. Це означає, що фахівцям місії доводиться чекати по 45 годин, щоб дізнатися, чи привела команда до бажаного результату.
За матеріалами https://blogs.nasa.gov
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine