Другий за віддаленістю в Сонячній системі: Voyager 2 обігнав Pioneer 10

Апарат Voyager 2 обігнав зонд Pioneer 10 і став другим за віддаленістю від Землі об’єктом, зробленим людськими руками. Про це свідчать дані сайту Heavens-above. Станом на 3 квітня 2024 року Voyager 2 перебував на відстані 136,218 а. о. (20 378 млн км) від Землі, тоді як Pioneer 10 – 136,175 а. о. (20 371 млн км).

Траєкторії руху апаратів, що залишають Сонячну систему. Джерело: NASA/Johns Hopkins APL/Southwest Research Institute

Pioneer 10 був запущений 1972 року. Він став першим в історії космічним апаратом, який перетнув пояс астероїдів і виконав проліт Юпітера. Гравітація газового гіганта розігнала його до швидкості, що перевищує третю космічну. У результаті Pioneer 10 вийшов на траєкторію, яка назавжди вивела його за межі Сонячної системи. Зв’язок із ним був втрачений на початку 2003 року.

Voyager 2 вирушив у космос 1977 року. На сьогодні він є єдиним в історії апаратом, який відвідав усі планети-гіганти Сонячної системи: Юпітер, Сатурн, Уран і Нептун. Отримане під час їхніх прольотів прискорення, також дозволило Voyager 2 розвинути третю космічну швидкість. Він все ще перебуває на зв’язку із Землею та пересилає наукові дані. Очікується, що контакт з апаратом вдасться підтримувати до 2027 – 2028 року.

Подорож Voyager в уявленні художника. Джерело: NASA

Попри те, що контакт із Pioneer 10 був втрачений двадцять років тому, навряд чи з самим апаратом щось сталося: ймовірність зіткнення з якимось об’єктом у міжзоряному просторі вкрай і вкрай мала. Тож фахівці можуть досить упевнено розрахувати його місце розташування. Виходячи з цього, можна стверджувати, що Voyager 2 обігнав Pioneer 10. Насправді це сталося ще у вересні 2023 року, якщо рахувати за відстанню апаратів до Сонця.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Однак з погляду відстані до Землі, ситуація трохи інша. Річ у тім, що Voyager 2 і Pioneer 10 рухаються майже в протилежних напрямках один від одного. Тож, через рух нашої планети по орбіті в деякі періоди вона ніби наздоганяє один з апаратів і віддаляється від іншого. Зараз вона наздоганяє Voyager 2. Тому на деякий час він знову поступиться Pioneer 10. Але ця ситуація не триватиме довго. Завдяки більшій швидкості Voyager 2 потім знову обжене Pioneer 10 — і більше вже не віддасть своє друге місце.

Що стосується звання найвіддаленішого від Землі космічного апарата, то його з великим відривом носить Voyager 1. Зараз він перебуває на відстані в 162,723 а. о. (24,3 млрд км) від нашої планети.

Подібна цифра величезна за людськими масштабами — але зовсім невелика за зоряними. Як приклад можна навести такий факт. До кінця 2026 року Voyager 1 віддалиться від Землі на відстань в один світловий день. Це станеться на 50-й рік його польоту. Для порівняння, відстань найближчої до Сонця зорі становить 4,24 світлових роки. Отже, щоб її подолати, Voyager 1 знадобилося б понад 75 тисяч років.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Що таке темна матерія і з чого вона складається
Обсерваторія діаметром 12,9 тис км надіслала світлини найтаємничіших явищ на Сонці
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років