Другий за віддаленістю в Сонячній системі: Voyager 2 обігнав Pioneer 10

Апарат Voyager 2 обігнав зонд Pioneer 10 і став другим за віддаленістю від Землі об’єктом, зробленим людськими руками. Про це свідчать дані сайту Heavens-above. Станом на 3 квітня 2024 року Voyager 2 перебував на відстані 136,218 а. о. (20 378 млн км) від Землі, тоді як Pioneer 10 – 136,175 а. о. (20 371 млн км).

Траєкторії руху апаратів, що залишають Сонячну систему. Джерело: NASA/Johns Hopkins APL/Southwest Research Institute

Pioneer 10 був запущений 1972 року. Він став першим в історії космічним апаратом, який перетнув пояс астероїдів і виконав проліт Юпітера. Гравітація газового гіганта розігнала його до швидкості, що перевищує третю космічну. У результаті Pioneer 10 вийшов на траєкторію, яка назавжди вивела його за межі Сонячної системи. Зв’язок із ним був втрачений на початку 2003 року.

Voyager 2 вирушив у космос 1977 року. На сьогодні він є єдиним в історії апаратом, який відвідав усі планети-гіганти Сонячної системи: Юпітер, Сатурн, Уран і Нептун. Отримане під час їхніх прольотів прискорення, також дозволило Voyager 2 розвинути третю космічну швидкість. Він все ще перебуває на зв’язку із Землею та пересилає наукові дані. Очікується, що контакт з апаратом вдасться підтримувати до 2027 – 2028 року.

Подорож Voyager в уявленні художника. Джерело: NASA

Попри те, що контакт із Pioneer 10 був втрачений двадцять років тому, навряд чи з самим апаратом щось сталося: ймовірність зіткнення з якимось об’єктом у міжзоряному просторі вкрай і вкрай мала. Тож фахівці можуть досить упевнено розрахувати його місце розташування. Виходячи з цього, можна стверджувати, що Voyager 2 обігнав Pioneer 10. Насправді це сталося ще у вересні 2023 року, якщо рахувати за відстанню апаратів до Сонця.

Однак з погляду відстані до Землі, ситуація трохи інша. Річ у тім, що Voyager 2 і Pioneer 10 рухаються майже в протилежних напрямках один від одного. Тож, через рух нашої планети по орбіті в деякі періоди вона ніби наздоганяє один з апаратів і віддаляється від іншого. Зараз вона наздоганяє Voyager 2. Тому на деякий час він знову поступиться Pioneer 10. Але ця ситуація не триватиме довго. Завдяки більшій швидкості Voyager 2 потім знову обжене Pioneer 10 — і більше вже не віддасть своє друге місце.

Що стосується звання найвіддаленішого від Землі космічного апарата, то його з великим відривом носить Voyager 1. Зараз він перебуває на відстані в 162,723 а. о. (24,3 млрд км) від нашої планети.

Подібна цифра величезна за людськими масштабами — але зовсім невелика за зоряними. Як приклад можна навести такий факт. До кінця 2026 року Voyager 1 віддалиться від Землі на відстань в один світловий день. Це станеться на 50-й рік його польоту. Для порівняння, відстань найближчої до Сонця зорі становить 4,24 світлових роки. Отже, щоб її подолати, Voyager 1 знадобилося б понад 75 тисяч років.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine