VST зазнімкував «привид» гігантської зорі

При певній уяві можна припустити, що на цій світлині Оглядового телескопа VLT (VST) зображена павутина або димні сліди, залишені космічними духами. Але насправді перед нами «привид» загиблої зорі, також відомий як залишок наднової у Вітрилах.

Залишок наднової у Вітрилах. Джерело: ESO/VPHAS+ team. Acknowledgement: Cambridge Astronomical Survey Unit

Залишок наднової у Вітрилах знаходиться на відстані 800 світлових років в однойменному сузір’ї, що є однією з найближчих до Землі подібних структур. Колись на цьому місці була масивна зоря. Але приблизно 11 тисяч років тому вона вичерпала запаси свого термоядерного палива, що призвело до колапсу її ядра, яке супроводжувалося колосальним вибухом.

Коли зоря вибухнула, її зовнішні шари були викинуті у навколишнє газове середовище. Ударні хвилі пройшли крізь них, стискаючи речовину та створюючи складні волокнисті структури. Вивільнена при цьому єнергія, розігріла газові смуги, змусивши їх яскраво сяяти, що і демонструє цей знімок.

Найцікавіші ділянки залишку наднової у Вітрилах. Джерело: ESO/VPHAS+ team. Acknowledgement: Cambridge Astronomical Survey Unit

Від самої ж загиблої зорі залишилася надщільна куля діаметром лише кілька десятків кілометрів, у якій протони та електрони злиплися, утворивши нейтрони. Такі об’єкти називають нейтронними зорями. Нейтронна зоря в залишку наднової у Вітрилах розташована за межами зазнімкованої області VST, зліва вгорі від неї. Вона обертається зі швидкістю близько десяти обертів за секунду.

Зображення залишку наднової у Вітрилах є мозаїкою. Вона складена зі знімків, зроблених камерою OmegaCAM, встановленою на VST. Її матриця складається з 268 млн пікселів та може робити знімки через кілька світлофільтрів. Цей конкретний знімок був зроблений за допомогою чотирьох фільтрів. Відповідні їм зображення показані пурпуровим, синім, зеленим та червоним кольорами. Сам же VST має 2,6-метрове головне дзеркало, що робить його одним з найбільших у світі телескопів, призначених для отримання панорамних оглядів нічного неба у видимих ​​променях.

Ви також можете почитати про те, як Дуже Великий телескоп зазнімкував «космічну вертушку».

За матеріалами https://www.eso.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine

.