Нейтронні зорі — це досить компактні об’єкти. Їхня маса часто близька до 1,4 сонячної та дуже рідко перевищує цей показник. Але нещодавно була відкрита нейтронна зоря, що виявилась наймасивнішою у Всесвіті. PSR J0952-0607 важить приблизно у 2,35 раза більше за Сонце, повідомляють дослідники у статті arXiv.org.
«Це найважча нейтронна зоря, яку взагалі бачили астрономи», — каже співавтор дослідження Роджер Романі, астрофізик зі Стенфордського університету.
Попереднім рекордсменом була PSR J0740+6620 у сузір’ї Жирафа. Ця зоря у 2,08 раза масивніша за Сонце. Астрономів приваблюють такі об’єкти, бо вони існують на межі колапсу. Якщо нейтронна зоря стає занадто масивною, вона руйнується під власною вагою та стає чорною дірою. Спостереження величезних нейтронних зір цікаві, оскільки ніхто не знає точної межі мас між нейтронними зорями та чорними дірами.
PSR J0952-0607 розташована в сузір’ї Секстанту на відстані 20 тисяч світлових років від Землі, високо над площиною галактики в гало Чумацького Шляху. Нейтронна зоря випромінює до нас імпульс радіохвиль щоразу, коли обертається, тому астрономи також класифікують об’єкт як пульсар. Вперше її зареєстрували у 2017 році, та виміряли, що вона обертається кожні 1,41 мілісекунди, тому зоря є однією з найшвидших серед відомих схожих об’єктів. Таке швидке обертання привернуло увагу дослідників. Астрономи запідозрили, що пульсар може бути надзвичайно важким.
У PSR J0952-0607 є зоря-компаньон, яка обертається навколо пульсара зі швидкістю 380 км/с та робить повний оберт навколо неї за 6,5 годин. Нейтронна зоря активно поглинає матерію зі свого супутника, яка прискорює його обертання, а також збільшує його масу. Можливо, у майбутньому пульсар стане настільки важким, що не витримає власної маси та сколапсує у чорну діру.
Нагадаємо, що раніше вчені знайшли наймасивніший білий карлик.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine