Вогняне небо над Параналем (фото)

Представлене зображення було зроблене на території Паранальської обсерваторії в Чилі. У його правій частині можна побачити Чумацький Шлях і силуети встановлених на горі веж комплексу Дуже великого телескопа ESO.

Небо перед світанком на території Паранальської обсерваторії. Джерело: ESO/F. Selman

Але все ж найбільш примітною частиною знімка є криваво-червоне світіння в тій частині горизонту, де мало зійти Сонце. Можна звернути увагу, наскільки насиченими є кольори. У цієї кольорової палітри є пояснення. У вогняному небі над Параналем винен пил, що залишився після виверження вулкана Хунга.

Виверження вулкана Хунга сталося у січні 2022 року. Воно стало найпотужнішою подібною подією у XXI столітті та призвело до утворення цунамі, що накрило низку тихоокеанських держав. А висота піднятого стовпа попелу і газу досягла 57 км.

Знімок на території Паранальської обсерваторії був зроблений через шість місяців після виверження Хунга. Попри такий значний часовий проміжок, в атмосфері все ще перебувала значна кількість вулканічного пилу. Він розсіює сонячне світло, надаючи вельми насичених кольорів світанкам і заходам Сонця. Схожий ефект (тільки в набагато більшому масштабі) спостерігався по всьому світу після виверження Кракатау 1883 року. За словами представників Паранальської обсерваторії, навіть через рік після виверження вулкана Хунга небо над нею все ще не повернулося до звичного стану.

Ви також можете почитати про те, як виверження вулкана Хунга вплинуло на іоносферу Землі.

За матеріалами https://www.eso.org.