Викиди вулкана Хунга досягли мезосфери

Результати супутникових вимірювань показали, що висота стовпа попелу та газу, викинутих тихоокеанським вулканом Хунга (Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай) під час січневого виверження, досягла 58 км. Це найбільший показник за весь час спостережень.

Виверження вулкана Хунга. Джерело: NASA

Виверження вулкану Хунга відбулося 15 січня 2022 року. Воно стало одним із найбільш потужних у цьому регіоні за останнє десятиліття. Виділена енергія склала 10 мегатонн у тротиловому еквіваленті. Його звук було чутно навіть на Алясці. За оцінками співробітників геологічної служби США, це виверження стало «найгучнішим» з часів вибуху вулкану Кракатау в 1883 році.

Але виверження Хунга увійде до геологічних літописів не лише через свою гучність. Спостереження, виконані метеосупутниками GOES-17 і Himawari-8, показали, що воно також відзначилося рекордною висотою. Викинуті вулканом попіл і газ досягли мезосфери — шару земної атмосфери, в якому згоряють метеори та утворюються сріблясті хмари.

На базі даних GOES-17 і Himawari-8 співробітники NASA створили анімацію, що демонструє розвиток викиду Хунга. Вона охоплює проміжок у 13 годин. За підрахунками фахівців, максимальна висота викиду становила 58 км, а площа «попелястої парасольки» — 157 тис. км², що співставно з територією Таджикистану. Це найбільший показник за весь час супутникових спостережень. Попередній рекорд належав виверженню філіпінського вулкану Пінатубо в 1991 році. Його викиди досягли висоти 35 км.

Нагадаємо, що нещодавно супутник проєкту Sentinel-2 сфотографував виверження вулкану Кракатау.

За матеріалами https://earthobservatory.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine