Вода та рівняння Дрейка: NASA відправить послання до Європи

Дотримуючись своєї давньої традиції, NASA встановить на борт апарата Europa Clipper металеву пластину. На ній буде вигравіювано символічне послання.

Зв’язані водою

Місія Europa Clipper буде запущена 2024 року. Ціллю апарата є Європа — супутник Юпітера, під крижаною поверхнею якого ховається величезний океан. На думку деяких дослідників, умови всередині нього можуть сприяти виникненню життя. Тому розробники місії вирішили встановити на апарат своєрідне послання — від одного океанічного світу іншому.

Послання вигравіювано на металевій пластині. Вона являє собою частину структури, що захищає електроніку Europa Clipper від радіації. Пластина зроблена з танталу, її розміри становлять 18 см на 18 см, товщина — 1 мм. З обох боків вона покрита графічними елементами.

Лицьовий бік пластини з посланням, встановленої на апарат Europa Clipper. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Зовнішній бік пластини присвячений воді. Вона пов’язує все живе і всі людські культури. Автори послання зібрали аудіозаписи слова «вода», яке вимовляють 103 мовами світу (зокрема й українською). Потім їх перетворили на хвильові форми (візуальне представлення звукових хвиль) і вигравіювали на пластині. Слова розходяться від кругового символу, що зображує знак «вода» американською мовою жестів. Він був створений за допомогою методу обробки та стиснення даних, який називають перетворенням Фур’є.

Послання в пляшці

Зворотний бік пластини містить одразу кілька блоків інформації. Її основну частину займає вигравіюваний рукописний текст поеми, спеціально написаний для місії поетесою США Адою Лімон.

Зворотний бік пластини з посланням, встановленої на апарат Europa Clipper. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Разом із поемою до Європи також вирушать і імена 2,6 мільйона людей, які взяли участь в ініціативі NASA «Послання в пляшці». Вони вигравіювані на кремнієвому чипі розміром із ніготь. Його встановлять у центрі малюнка, що зображує орбіти чотирьох найбільших супутників Юпітера. У центрі малюнка — пляшка, що символізує ініціативу NASA.

Життя у Всесвіті

Одним з основних джерел натхнення послання Europa Clipper, а також інших аналогічних листів у космос, є ідея населеності інших світів. Не дивно, що на пластині було вигравіювано знамените рівняння Дрейка. Це математична формула, що описує ймовірність виявлення в Чумацькому Шляху розвиненої та здатної підтримувати контакт цивілізації. Попри суперечки з приводу його науковості, рівняння Дрейка стало важливим джерелом натхнення для низки досліджень, пов’язаних з астробіологією. Тому автори послання вирішили віддати йому данину поваги.

Рівняння Дрейка, вигравіюване на табличці, встановленій на борту апарата Europa Clipper. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Послання також містить вигравіюване схематичне зображення т. зв. «водопою». Так в астрономії називають діапазон між емісійною лінією водню на частоті 1420 мегагерців і гідроксильною лінією на частоті 1660-1666 мегагерц. Вони відносно вільні від фонового шуму й тому вважаються деякими дослідниками ідеальними для міжзоряного зв’язку. Ці лінії також є науковим і математичним способом вираження слова «вода» — адже хімічні символи водню і гідроксилу, H і OH, являють собою продукти розщеплення молекул води (H₂O).

І, нарешті, на послання також було нанесено портрет Рона Грілі (1939-2011), якого вважають одним із засновників планетології. Він брав участь у цілій низці космічних місій і був наставником багатьох дослідників, зокрема й тих, хто зараз є членом наукової групи Europa Clipper.

За матеріалами https://europa.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine