Вчені встановили, що вода в результаті руху літосферних плит здатна просочуватися в глибини Землі. Вона досягає поверхні зовнішнього ядра і вступає з ним у хімічну взаємодію. Внаслідок цього на його поверхні утворюється плівка менш щільної речовини.
Наскільки глибоко просочується вода у Землю
Група вчених з усього світу нещодавно провела дослідження того, який вигляд мають глибини нашої планети. Зокрема, їх цікавило, що відбувається, коли вода з океанів, розташованих на поверхні, просочується до самого ядра.
Те, що вода з океанів просочується під кору Землі, відомо давно. Коли літосферні плити стикаються, то часто одна починає занурюватися під іншу, утворюючи жолоби. Разом із фрагментами кори через них у мантію потрапляє і матеріал із морів.
Тривалий час вважалося, що ця вода залишається тільки у верхньому шарі мантії, не просочуючись глибше. Однак нещодавно вчені встановили, що вона може просочуватися значно глибше, до самого зовнішнього ядра, яке розташоване на глибині 4500 км.
Що відбувається з водою у ядрі
Власне, дослідження було присвячене тому, що відбувається у ядрі з породами в присутності води. Адже вони доти ніколи контакту з нею не знали. Щоб з’ясувати, що ж там відбувається, науковці провели експерименти під високим тиском, моделюючи умови, які існують у глибинах нашої планети.
Ця реакція утворює насичений воднем шар, збіднений кремнієм, змінюючи саму верхню зовнішню область ядра на плівкоподібну структуру. Крім того, реакція генерує кристали кремнезему, які підіймаються та інтегруються в мантію. Раніше ми вже писали, що десь у цих самих місцях має зберігатися первинний склад Землі, який їй був притаманний до гігантського зіткнення, що породило Місяць.
Передбачається, що цей модифікований рідкий металевий шар є менш щільним, зі зниженими сейсмічними швидкостями, відповідно до аномальних характеристик. Це відкриття має велике значення для розуміння того, наскільки сильно пов’язані процеси у глибинах Землі з її поверхнею.
За матеріалами phys.org
Только самые интересные новости и факты в нашем Telegram-канале!
Присоединяйтесь: https://t.me/ustmagazine