VLT зазнімкував «галактику-метелик»

Використовуючи приймач FORS2, змонтований на Дуже великому телескопі Європейської південної обсерваторії (ESO VLT), астрономи отримали знімок пари галактик, що зіштовхуються, NGC4567 і NGC4568. Вони розташовані на відстані 60 млн світлових років від Землі у сузір’ї Діви. Їхня взаємодія вже призвела до формування величезної структури, що нагадує метелик.


Галактики, що зіштовхуються, NGC4567 и NGC4568. Джерело: ESO

Зіткнення галактик трапляються у Всесвіті часто. Може здатися, що ці події відбуваються із виділенням величезної енергії. Але насправді вони, як не дивно, протікають відносно спокійно — немов зірки та хмари газу і пилу кружляють у вальсі, яким диригує гравітація.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Водночас не можна сказати, що галактичні зіткнення не мають жодних наслідків. Вони до невпізнанності змінюють форму галактик, що беруть участь у них, а гравітаційні взаємодії, що супроводжують цей процес, призводять до ущільнення газопилових хмар, провокуючи спалахи зореутворення. Крім того, чорні діри, що розташовані в центрах галактик, починають набагато активніше поглинати речовину. Це супроводжується сплеском випромінювання з боку їхніх джетів та акреційних дисків. На фінальній стадії процесу чорні діри зливаються докупи, що призводить до утворення гравітаційних хвиль.

Зроблений VLT знімок також дає нам можливість зазирнути у майбутнє Чумацького Шляху. Як показують розрахунки, приблизно через 5 млрд років наш зоряний будинок почне зіткнення з галактикою Андромеди. Не виключено, що під час цього процесу вони також сформують структуру у формі гігантського космічного метелика.

Раніше ми писали про те, як астрономи склали найдетальнішу карту Всесвіту, а також виявили чорну діру, яка допомагає створювати нові зорі.

За матеріалами https://www.eso.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів