Вчені попереджають, що через викачування води з-під землі вісь обертання нашої планети змістилася на 80 см. Кліматологи побоюються, що це може викликати зміни клімату, які відчують усі люди.
Вісь Землі змістилася
У нещодавно опублікованому дослідженні вчені стверджують, що з 1993 по 2010 рік вісь обертання нашої планети змістилася через викачування на поверхню ґрунтових вод. За цей час людство використало для власних потреб 2150 млрд тонн води, в результаті чого під поверхнею утворилися порожнини й розподіл мас відчутно змінився.
Ще з 2016 року вчені знають, що чимало антропогенних процесів на поверхні планети впливають на її обертання. Йдеться не про магнітні полюси, які зміщуються з природних, хоч і не зовсім зрозумілих нам причин, а саме про зміщення уявної осі, навколо якої крутиться Земля.
Ці зміни відстежуються з XIX століття. Відомо, що в останні десятиліття географічний полюс зміщувався на кілька метрів на рік. Головними причинами цього був дрейф континентів, танення льодовиків, будівництво дамб та інші фактори. Однак спостереження все ж не збігалися з передбаченнями моделі.
Викачування води
Все стало на свої місця, коли вчені врахували вплив води, викачаної з-під Землі. Вказана цифра може легко ввести в оману, оскільки здається, що люди не так вже й багато видобувають води. Насправді цього об’єму було б достатньо для того, аби рівень Світового океану підвищився на 6 мм.
«Полюс обертання Землі насправді дуже часто змінюється, — сказав у своїй заяві Кі-Вон Со, геофізик із Сеульського національного університету, який очолював дослідження. — Наша робота показує, що серед причин, пов’язаних із кліматом, перерозподіл підземних вод насправді має найбільший вплив на дрейф полюса обертання».
Саме по собі зміщення вкрай невелике і відчути його люди не можуть. Однак вчені побоюються, що зміна кута падіння сонячних променів, викликана ним, може накластися на якісь інші фактори. В такому випадку вона може потягти за собою зміни клімату, які вже точно відчують усі.
За матеріалами www.space.com.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine