Вісь Землі змістилася через викачування води з-під поверхні

Вчені попереджають, що через викачування води з-під землі вісь обертання нашої планети змістилася на 80 см. Кліматологи побоюються, що це може викликати зміни клімату, які відчують усі люди.

Вісь Землі
Вісь Землі. Джерело: www.cnbc.com

Вісь Землі змістилася

У нещодавно опублікованому дослідженні вчені стверджують, що з 1993 по 2010 рік вісь обертання нашої планети змістилася через викачування на поверхню ґрунтових вод. За цей час людство використало для власних потреб 2150 млрд тонн води, в результаті чого під поверхнею утворилися порожнини й розподіл мас відчутно змінився.

Ще з 2016 року вчені знають, що чимало антропогенних процесів на поверхні планети впливають на її обертання. Йдеться не про магнітні полюси, які зміщуються з природних, хоч і не зовсім зрозумілих нам причин, а саме про зміщення уявної осі, навколо якої крутиться Земля.

Ці зміни відстежуються з XIX століття. Відомо, що в останні десятиліття географічний полюс зміщувався на кілька метрів на рік. Головними причинами цього був дрейф континентів, танення льодовиків, будівництво дамб та інші фактори. Однак спостереження все ж не збігалися з передбаченнями моделі.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Викачування води

Все стало на свої місця, коли вчені врахували вплив води, викачаної з-під Землі. Вказана цифра може легко ввести в оману, оскільки здається, що люди не так вже й багато видобувають води. Насправді цього об’єму було б достатньо для того, аби рівень Світового океану підвищився на 6 мм.

Зміщення вісі Землі під дією різноманітних факторів
Зміщення осі Землі під дією різноманітних факторів. Джерело: www.space.com

«Полюс обертання Землі насправді дуже часто змінюється, — сказав у своїй заяві Кі-Вон Со, геофізик із Сеульського національного університету, який очолював дослідження. — Наша робота показує, що серед причин, пов’язаних із кліматом, перерозподіл підземних вод насправді має найбільший вплив на дрейф полюса обертання».

Саме по собі зміщення вкрай невелике і відчути його люди не можуть. Однак вчені побоюються, що зміна кута падіння сонячних променів, викликана ним, може накластися на якісь інші фактори. В такому випадку вона може потягти за собою зміни клімату, які вже точно відчують усі.

За матеріалами www.space.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів