Магнітні полюси Землі не збираються перевертатися

Аномалія магнітного поля у Південній Атлантиці не є свідченням наближення зміни полюсів. Дослідження зразків показало, що за останні 9 тис. років такі явища спостерігалися неодноразово. Вони не призвели до глобальних катаклізмів.

Магнітне поле нашої планети
Магнітне поле Землі. Джерело: ESA/ATG medialab

Аномалія у Південній Атлантиці та магнітні полюси Землі

Деякий час тому у Південній Атлантиці знайшли аномалію. На досить великій частині поверхні океану та суходолу магнітне поле Землі сильно ослабло. Багато хто вважав, що це явище є передвісником майбутньої зміни полюсів на нашій планеті.

Джерелом магнітного поля є переміщення мас речовини в глибинах нашої планети. Як саме протікають ці процеси, достеменно невідомо. Але час від часу магнітні полюси міняються місцями. Середній проміжок між цими подіями становить приблизно 200 тисяч років.

Але коли точно станеться наступна зміна, ніхто не знає. Північний магнітний полюс останні десятиліття достатньо швидко мандрує. Саме поле слабне вже 180 років. Теоретично зміна полюсів може початися коли завгодно. Катастрофічних наслідків вона не матиме, але до неї треба бути готовими.

Південноатлантична аномалія магнітного поля
Аномалія магнітного поля у Південній Атлантиці. Джерело: Вікіпедія

Зміна магнітного поля за останні 9 тисяч років

Щоб з’ясувати, наскільки звичною для магнітного поля Землі є сьогоднішня ситуація, вчені вирішили дослідити точно датовані зразки лави та кераміки по всьому світу. Коли пластична мінеральна речовина твердне при високій температурі, то на мікрорівні деякі частинки вишиковуються вздовж магнітних ліній. Щось схоже спостерігається ще на Меркурії.

Виникає своєрідний запис стану магнітного поля Землі. Вчені дослідили купу зразків за останні 9 тис. років і дійшли висновку, що зміни у ньому відбувалися регулярно. Аномалії, подібні до розташованої у Південній Атлантиці, виникали неодноразово, але жодного разу це не призводило до зміни полюсів. Докладно про це можна прочитати у Proceedings of the National Academy of Sciences.

Теперішня аномалія скоріш за все зникне у найближчі 300 років. З чим пов’язано її виникнення, невідомо. Цілком можливо, що на магнітосферу нашої планети таким чином впливають потоки речовини у ближніх до кори шарах мантії.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine