Відкриття на краю Сонячної системи: в Урана та Нептуна знайшли нові супутники

Група астрономів на чолі зі Скоттом Шеппардом, Девідом Толеном і Чадом Трухільо повідомила про виявлення нового супутника Урана та двох нових супутників Нептуна. Один з них є найтьмянішим з усіх, що коли-небудь спостерігалися наземним телескопом.

Новий супутник Урана

Раніше невідомий супутник Урана вперше помітили 4 листопада 2023 року під час спостережень, виконаних за допомогою Магелланових телескопів. Надалі його було знайдено на архівних знімках, зроблених 2021 року.

Знімок відкритого супутника Урана S/2023 U1. Джерело: Scott Sheppard

Новознайдений місяць отримав тимчасове позначення S/2023 U1. Надалі йому нададуть власне ім’я — за традицією, супутники Урана називають на честь персонажів із п’єс Шекспіра. S/2023 U1 має діаметр вісім кілометрів (на сьогодні, це найменший зі знайдених місяців сьомої планети) і робить один оберт навколо планети за 680 днів. Після цього відкриття кількість відомих супутників Урана збільшилася до 28.

Нові супутники Нептуна

Два нововідкриті супутники Нептуна були вперше помічені під час спостережень, виконаних у вересні 2021 року Магеллановими телескопами та телескопом «Субару». Вони отримали тимчасові позначення S/2002 N5 і S/2021 N1. Супутник S/2021 N1 виявився настільки тьмяним, що для підтвердження його існування та розрахунку орбіти, астрономам довелося проводити додаткові спостереження на Дуже Великому телескопі ESO і 8-метровому телескопі обсерваторії Gemini.

Нептун. Джерело: NASA

Діаметр S/2002 N5 становить близько 23 км, йому потрібно майже 9 років на один оберт навколо крижаного гіганта. Діаметр S/2021 N1 дорівнює 14 км, а орбітальний період — 27 років. У майбутньому вони отримають власні імена на честь нереїд із давньогрецької міфології. Після цього відкриття, кількість підтверджених супутників Нептуна збільшилася до 14.

Усі нові супутники Урана та Нептуна мають витягнуті та нахилені орбіти. Це дає змогу припустити, що вони були захоплені гравітацією планет під час або після їхнього формування.

За словами астрономів, нові спостереження дозволять виявити всі місяці Урана та Нептуна розміром від 8 до 14 км. Для порівняння, у Юпітера найімовірніше вже знайдено всі супутники діаметром понад 2 км. Для супутників Сатурна цей показник становить 3 км.

За матеріалами https://carnegiescience.edu

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine