Великий: сім цікавих фактів про космічний телескоп Hubble

24 квітня 1990 року з космодрому на мисі Канаверал був запущений шаттл Discovery. У його вантажному відсіку перебував один із найважливіших інструментів в історії астрономії, що дав змогу здійснити справжню наукову революцію. Мова про телескоп Hubble. На честь чергового дня народження легендарної космічної обсерваторії ми б хотіли розповісти сім цікавих фактів про неї.

Розроблення Hubble почалося наприкінці 1960-х

Історія Hubble сягає корінням ще кінця 1960-х, коли NASA почала розробку проєкту великого космічного телескопа. Уже тоді передбачалося, що для його запуску та обслуговування будуть використовуватися багаторазові космічні кораблі.

Ранній концепт телескопа Hubble. Джерело: NASA

Однак через скорочення бюджету NASA проєкт великого космічного телескопа опинився під загрозою. Після цього в справу втрутилися астрономи, які розпочали досить активну компанію в пресі. Їхні зусилля призвели до того, що проєкт не був закритий і отримав необхідні для реалізації гроші.

Hubble назвали на честь астронома, який змінив наші уявлення про Всесвіт

Hubble названий на честь американського астронома Едвіна Габбла. Він увійшов в історію як людина, яка в буквальному сенсі розширила межі світобудови. Річ у тім, що в 1920-ті роки Габбл довів, що Всесвіт простягається далеко за межі Чумацького Шляху, і так звані спіральні туманності насправді являють собою інші галактики. Також він вивів космологічний закон, що описує розширення Всесвіту.

Едвін Габбл

Вибір назви для космічного телескопа виявився вкрай вдалим. Подібно до свого іменитого тезки, за час роботи Hubble дав змогу астрономам здійснити низку важливих відкриттів, які помітно змінили уявлення про будову Всесвіту.

Hubble є родичем супутників-шпигунів

Діаметр головного дзеркала Hubble становить 2,4 метра. Розміри самого телескопа становлять 13,2 м × 4,2 м, а маса — 11 110 кг. Вибір цих габаритів не випадковий. Річ у тім, що за основу Hubble було взято конструкцію розвідувальних супутників KH-11. Вони мають схожі розміри й оснащені аналогічними дзеркалами. Отже, їх цілком можна назвати далекими родичами.

Ймовірний зовнішній вигляд супутника KH-11. Джерело: wikipedia.org

Hubble простояв три роки в ангарі

Спочатку запуск Hubble мав відбутися ще 1983 року. Але внаслідок різних технічних складнощів ця дата неодноразово зсувалася. У підсумку запуск Hubble був призначений на вересень 1986 року. Однак через катастрофу шаттла Challenger крилаті кораблі припинили польоти на кілька років. У результаті Hubble простояв три роки в ангарі в очікуванні відновлення польотів шаттлів. У підсумку він вирушив у космос у квітні 1990 року.

Підготовка телескопа Hubble до запуску. Джерело: Lockheed Martin

У Hubble дефектне дзеркало

Уже після перших переданих на Землю знімків Hubble, співробітники NASA з жахом зрозуміли, що дзеркало телескопа має дефект. Через це його роздільна здатність була значно гіршою за очікувану. Велика частина запланованої програми досліджень опинилася під загрозою зриву — і це вже не кажучи про величезну шкоду для репутації NASA.

Місія з обслуговування телескопа Hubble 1993 року. Джерело: NASA

Оскільки конструкція Hubble передбачала можливість його обслуговування в космосі, NASA розпочала пошук варіантів порятунку телескопа. Заміна головного дзеркала на орбіті була неможлива, а повернення телескопа для ремонту на Землю визнали занадто дорогим. Тож було вирішено встановити на нього блок коригувальної апаратури (свого роду «окуляри»), який би компенсував дефект дзеркала.

У грудні 1993 року до Hubble вирушила ремонтна експедиція. Під час п’яти виходів у відкритий космос астронавти успішно встановили коригувальний блок і замінили деякі прилади телескопа. Після цього астрономи, нарешті, отримали той самий революційний інструмент, про який так довго мріяли.

Найпродуктивніший науковий інструмент в історії

Навіть просте перерахування основних відкриттів Hubble складе важкий довідник. Тож обмежимося лише найважливішими етапами. Завдяки Hubble, астрономи зуміли обчислити вік Всесвіту і визначити, що його розширення відбувається з прискоренням. Зазнімкували наслідки зіткнення комети Шумейкерів-Леві з Юпітером. Підтвердили існування чорних дір у центрах більшості галактик. Виявили стародавні галактики, що існували всього через кілька сотень мільйонів років після Великого вибуху. Побачили сезонні зміни на планетах-гігантах Сонячної системи. Відкрили цілу низку позасонячних світів і визначили деякі характеристики їхніх атмосфер. Провели докорінну переоцінку загальної кількості галактик у Всесвіті.

Стовпи Творіння — один із найзнаменитіших знімків, зроблених телескопом Hubble. Джерело: NASA

Дані Hubble допомогли розкрити безліч давніх наукових загадок, але водночас поставили цілу низку додаткових запитань, які потребували створення принципово нових теорій. Фактично, телескоп став хрещеним батьком усієї сучасної космології.

Станом на 2023-й рік на основі зібраних космічною обсерваторією даних було написано понад 21 тисячу наукових статей, що пройшли рецензію (ще 1,2 мільйона публікацій містять посилання на них). Ось уже багато років як Hubble утримує беззаперечне лідерство за цим показником, залишаючись найпродуктивнішим телескопом у світі.

Hubble планувалося повернути на Землю і виставити в музеї

За час роботи телескоп Hubble відвідало п’ять місій обслуговування. Під час цих експедицій наукова апаратура телескопа кілька разів змінювалася на більш сучасну, а його технічні можливості помітно зросли. Завдяки цьому, попри свій вельми поважний вік, телескоп, як і раніше, зберігає функціональність і все ще залишається на передовому краї наукових досліджень. Зараз у NASA сподіваються, що Hubble зуміє пропрацювати до 2030 року.

Космічний телескоп Hubble. Джерело: NASA

Спочатку передбачалося, що наприкінці служби Hubble відвідає ще одна експедиція. Вона мала зняти телескоп з орбіти, після чого його б виставили в музеї. Але цього не станеться. У 2011 році експлуатація шатлів була припинена, що унеможливило реалізацію цього плану. У Hubble немає двигунів і висота його орбіти поступово знижується. Передбачається, що у 2030 – 2040-х роках він увійде в атмосферу і згорить.

Утім, можливо, що в історії прославленого телескопа поки що рано ставити крапку. За останні роки деякі представники приватного сектору публічно пропонували підняти висоту орбіти Hubble, що дало б змогу не тільки продовжити термін його служби, а й у перспективі повернути його на Землю за допомогою якогось іншого корабля (наприклад, Starship). Поки що NASA не схвалила ці ініціативи. Але не можна виключати, що в майбутньому Hubble дійсно відвідає ще одна місія.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine