Вчені знайшли найдовший зоряний потік

Вчені знайшли в скупченні галактик Волосся Вероніки зоряний потік, довжина якого у 10 разів перевищує діаметр Чумацького Шляху. Він висить у міжгалактичному просторі між кількома великими зоряними системами.

Міжгалактичний зоряний потік
Міжгалактичний зоряний потік. Джерело: William Herschel Telescope/Román et al

Зоряний потік у скупченні Волосся Вероніки

Вчені відкрили зоряний потік, що висить у міжгалактичному просторі подібно до гігантської стрічки. Його було виявлено майже випадково, коли вони вивчали велетенське скупчення галактик Волосся Вероніки. Зоряні потоки, тобто смуги, які складаються із зір, але лежать далеко у міжгалактичному просторі, були відомі вже давно, однак тільки поруч із Чумацьким Шляхом.

Вважається, що ці структури утворюються постійно, коли більша галактика розриває меншу на шматки. Вони мають бути звичайним явищем у космосі, але досі розгледіти їх на великих відстанях не вдавалося.

Перші спостереження, які дозволили відкрити потік, були зроблені за допомогою порівняно невеликого 70-сантиметрового телескопа астронома Майкла Річа в Каліфорнії (США). Далі дослідники сфокусували на цьому районі 4,2-метровий телескоп Вільяма Гершеля (Ла-Пальма, Іспанія). Після обробки зображення вони побачили надзвичайно слабкий потік, довжина якого в 10 разів перевищує довжину Чумацького Шляху.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №6 (181) 2020

До товару

Дивовижна міжгалактична структура

Скупчення Волосся Вероніки отримало свою назву від сузір’я Волосся Вероніки, в якому воно розташоване. За сучасними даними, до його складу входить до 11 тис. галактик, а відстань до нього становить 300 млн св. років. Серед систем подібного розміру воно є найкраще вивченим.

Відкрив це скупчення у 1933 році швейцарський астроном Фріц Цвіккі. Він звернув увагу на величезну кількість галактик, що сконцентровані у цьому районі, й дійшов висновку, що вони утворюють єдину систему. Пізніше, аналізуючи їхній рух, він уперше висловив думку про існування темної матерії.

Власне, вчені виявили новий зоряний потік достатньо випадково. Вони вивчали гало, тобто розсіяні сферичні складові галактик у пошуках відповідей щодо темної матерії, коли побачили цю надзвичайно тьмяну структуру. Вона дуже вразлива до дії гравітаційних сил. Тому факт, що вона висить посеред скупчення, їх дуже дивує.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів