Вчені запропонували нове пояснення, чому Уран має нахил орбіти 98 градусів. На їхню думку, до цього могла призвести міграція великого супутника впродовж мільйонів років.
Чому Уран «лежить на боку»?
Планета Уран відома тим, що вона має нахил площини обертання до екліптики у 98 градусів. На практиці це означає, що вона рухається своєю орбітою так, ніби котиться на боці, та ще й обертається у зворотному напрямку від усіх інших великих тіл Сонячної системи.
Таку дивну ситуацію зазвичай пояснюють зіткненням планети з якимось великим тілом. Альтернативна теорія говорить, що зустрічей було кілька, але зі значно меншими за розмірами об’єктами. Щоправда, обидва ці твердження важко перевірити.
Тож вчені з низки університетів Франції, Італії та США запропонували альтернативну модель, яку опублікували в журналі Astronomy & Astrophysics. На їхню думку, «перевернути» планету міг великий супутник, який змінював свою орбіту впродовж мільйонів років.
Уран, Сатурн та супутники
Лише нещодавно інша група вчених опублікувала дослідження, відповідно до якого міграція найбільшого супутника Сатурна Титана, прецесія його вісі та великий місяць, який існував більш як 100 млн років тому, зв’язуються у єдине ціле.
З огляду на це, вчені вирішили перевірити, чи могла міграція, подібна до тієї, яка відбувається з Титаном, призвести до того, що Уран зараз «лежить на боку». Річ у тім, що найбільший супутник Сатурна за розміром перевищує Меркурій, і для нього спричинити настільки глобальні зміни не є проблемою.
Виявилося, що для того, аби вісь обертання Урана нахилилася на 98 градусів, достатньо міграції супутника масою всього вдвічі меншою за Місяць. Але і тут дослідники наштовхнулися на проблему. Наявні супутники планети менші за цю величину.
Однак те саме моделювання показало розв’язання цього питання. Якщо на початку існування в Урана був такий супутник і за мільйони років він почав би змінювати нахил його вісі, то лише при досягненні нахилу 80°. Після цього система переходить до хаотичного руху. Він закінчується зіткненням місяця з планетою, після чого нахил її вісі стабілізується у певній точці. Це припущення цілком пояснює ситуацію, яка спостерігається зараз.
За матеріалами Рhys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine