Науковці визначили справжню форму Місяця

Місяць, як і Земля, не є ідеальною кулею, його полюси розташовані трохи ближче до центру, ніж екватор. Вчені визначили, який еліпсоїд обертання найбільше відповідає формі нашого супутника. Ці дані важливі для створення глобальної позиційної системи, яка працюватиме на ньому.

Місяць
Місяць. Джерело: www.nbcnews.com

Яку форму має Місяць?

Вже за кілька років NASA почне будувати навколо Місяця супутникову інфраструктуру, яка забезпечуватиме не тільки передачу даних між космічними кораблями та станціями, а й функціонування глобальної навігаційної системи, схожої на GPS. При цьому інженери, які її розробляють, досі не врахували того факту, що наш супутник, як і Земля, не є ідеальною кулею.

Принаймні, на цей факт звертають увагу двоє дослідників з Університету Етвеша Лоранда. Форма, яку має Земля, називається геоїдом. Вона достатньо складна і її важко описати. З простих фігур вона найбільше нагадує сферу.

Однак космічні апарати та супутники GPS вважають формою нашої планети не сферу і не геоїд, а еквівалентний їм еліпсоїд обертання. Це тіло, будь-який перетин якого, що проходить через вісь обертання, є еліпсом. У випадку Землі вважається, що вона сплюснута біля полюсів на 21 км.

Як побудувати еліпсоїд обертання?

Щось подібне відбувається і з Місяцем. Тільки він обертається повільніше за Землю, тому різниця полярного та екваторіального радіуса у нього становить лише 0,5 км. Однак досі еквівалентний еліпсоїд обертання для нашого супутника ніхто не намагався створити. Точніше, це ще у 1960-х роках намагалися зробити радянські вчені, але тоді у них просто не було достатньо точних даних, аби це зробити.

У новому дослідженні вчені використали базу даних наявної поверхні, яка називається місячним селеноїдом (за аналогією з геоїдом), з якої вони взяли вибірку висоти в рівномірно розташованих точках та знайшли велику і малу напіввісь еліпсоїда обертання. Поступово збільшуючи кількість точок відбору проб від 100 до 100 000, значення двох параметрів стабілізувалися на рівні 10 000 точок.

Таким чином вони отримали певну статистичну вибірку реальних відміток поверхні та еліпсоїд обертання, з яким їх можна порівняти та сказати, що відхилення достатньо невеликі для того, аби використовувати цю модель на практиці.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Індія відклала перший пілотований політ космічного корабля «Гаганьян»
SpaceX готується до небезпечного маневру дозаправлення двох Starship у космосі
В очікуванні рекорду: сонячний зонд Parker готується до останньої зустрічі з Венерою
Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги