Вчені відкрили наднову типу Ia

Ще одна наднова типу Ia спалахнула у далекій галактиці. Такі події відбуваються у подвійних системах, в яких одна із зір є білим карликом. У якийсь момент в речовині, що перетікає на нього з компаньйона, розпочинається неконтрольована термоядерна реакція.

Наднові типу Ia
Наднові типу Ia. Джерело: www.ieec.cat

Наднові типу Ia

За допомогою космічного телескопа James Webb астрономи з Наукового інституту космічних телескопів STScI відкрили наднову. Новознайдений зоряний вибух, що отримав назву SN 2023adsy, є найвіддаленішим із відомих представників цих явищ типу Ia. Відкриття було детально описане в науковій статті, опублікованій 7 червня на сервері препринтів arXiv.

Наднові — це потужні й яскраві зоряні вибухи. Вони мають важливе значення для наукової спільноти, оскільки дають ключ до розуміння еволюції зір та галактик. Загалом вони поділяються на дві групи на основі їхніх атомних спектрів: тип I (без водню у спектрі) і тип II (з водневими спектральними лініями).

Наднові типу Ia (SN Ia) зустрічаються у подвійних системах, в яких одне зі світил є білим карликом. Зоряні вибухи цього типу є важливими для наукової спільноти, оскільки вони дають суттєві підказки щодо еволюції світил і галактик.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Місяць №2 2024 (191)

До товару

Спектральний клас наднової зорі та червоне зміщення

SN 2023adsy спочатку була ідентифікована у 2023 році як перехідний об’єкт у галактиці JADES-GS+53.13485-27.82088 з червоним зміщенням 2.9. Подальші спостереження за SN 2023adsy показали, що вона може бути надновою типу Ia.

На отриманих зображеннях видно, що SN 2023adsy має сильно зміщений в червоний бік спектр, що може бути пов’язано зі значним ослабленням пилу від материнської галактики JADES-GS+53.13485-27.82088. Однак ця галактика має відносно низьку масу, металічність і яскравість, отже, це вказує на те, що SN 2023adsy може бути власне червоною.

Дослідження показало, що SN 2023adsy демонструє сильні спектральні лінії іонізованого кальцію (Ca II) у своєму спектрі з виміряною швидкістю близько 19 000 км/с. Це відносно висока швидкість у порівнянні з загальною популяцією відомих SNe Ia.

Особливості наднової SN 2023adsy

Астрономи підкреслюють, що хоча ці особливості SN 2023adsy також спостерігаються у деяких багатих на кальцій наднових типу Ia, нова знахідка за своєю суттю є яскравішою за загальну популяцію багатих на кальцій SNe Ia з низьким червоним зміщенням.

Підсумовуючи результати, автори статті зазначають, що потрібно більше спостережень наднових типу Ia, щоб з’ясувати, чи є SN 2023adsy через свої особливості викидом серед популяції SNe Ia. Дослідники прагнуть дізнатися, чи змінюється розподіл енергії у спектрі цих спалахів залежно від того, які зорі їх породили та яке оточення вони мали.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів