Вчені сумніваються у можливості утворення кратера на астероїді Діморф

У процесі моделювання наслідків зіткнення зонда DART з астероїдом Діморф, дослідники дійшли висновку, що удар може не призвести до утворення звичайного кратера. Натомість відбудеться деформація небесного тіла.

Бомбардування астероїда Діморф

26 вересня цього року в 160-метровий астероїд Діморф (він є супутником більшого 780-метрового астероїда Дідим) уріжеться, створений NASA космічний апарат DART. Основною метою операції є перевірка можливості зміни орбіти малого тіла, шляхом кінетичного впливу. Передбачається, що удар змінить орбітальний період астероїда на декілька хвилин.

Астероїд Діморф поруч із річковим вокзалом Києва (з дотриманням масштабу). Джерело: The Universe Space Tech

За зіткненням DART з астероїдом та його наслідками спостерігатимуть радари та мережа наземних обсерваторій. Ще одним учасником події стане італійський кубсат LICIA Cube. Він відокремиться від DART за кілька днів до зіткнення, та зазнімкує момент потрапляння за допомогою камери Gecko, побудованою компанією Dragonfly Aerospace, яка належить українському підприємцю Максу Полякову.

Надалі до Діморфа буде запущений європейський зонд Hera. Він повинен ретельно виміряти кратер, залишений після удару DART, а також провести комплексне вивчення обох астероїдів. Але якщо результати недавнього дослідження, виконаного командою вчених з Бернського університету вірні, Hera може не знайти класичної вирви.

Кратер або деформація?

Багато невеликих астероїдів являють собою т.з. «сміттєві купи» — скупчення уламків, які утворилися при руйнуванні більших тіл та утримуються разом силами гравітації. У вчених постає питання, до яких наслідків може призвести зіткнення такого об’єкта з 500-кілограмовим зондом, який рухається зі швидкістю близько 6 км/с.

Моделювання наслідків удару зонда DART по астероїду Діморф. Джерело: Sabina D. Raducan et al./ The Planetary Science Journal, 2022

Моделювання показало, якщо Діморф дійсно має низьку внутрішню міцність, то удар DART може не призвести до утворення класичного кратера. Натомість відбудеться зміна форми астероїда. Частина його речовини переміститься, а частина буде викинута у міжпланетний простір. Але лише час покаже, чи виправдаються прогнози дослідників.

Раніше ми розповідали про те, як ESA виключило можливість падіння астероїда 2021 QM1 на Землю у 2052 році.

За матеріалами https://iopscience.iop.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine