Вчені створили найбільший каталог зір, що вибухають

Науковці, які працюють із гавайським телескопом Pan-STARRS, опублікували найповніший у світі каталог транзієнтів за останні три роки. До нього увійшли понад 2000 таких явищ, як наднові, припливні руйнування та кілонові.

Транзієнти, які досліджував телескоп Pan-STARRS
Транзієнти, які досліджував телескоп Pan-STARRS. Джерело: DOI: 10.48550/arxiv.2211.07128

Каталог від гавайського телескопа

Вчені з Інституту астрономії Гавайського університету опублікували найповніший огляд транзієнтів, тобто короткочасних явищ за останні три роки. Він базується на результатах спостережень зоряного неба телескопом Pan-STARRS, який розташований на вершині гори Халеакала на острові Мауї.

Особливістю цього телескопа є те, що після десяти років своєї роботи він має одну з найкращих відкаліброваних систем спостереження у світі. Вона дозволяє йому кожні три доби відстежувати 1500 кв. градусів неба і відзначати у них усі явища, які до того не спостерігалися.

Не дивно, що саме він за три роки зібрав найбільшу у світі колекцію транзієнтів, до якої потрапили наднові, події припливного руйнуваннякілонові та інші короткочасні явища. Загалом таких назбиралося аж 2000.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Чому вчених цікавлять транзієнти

Головною особливістю усіх транзієнтів є їхня короткочасність. В той час як зазвичай процеси в астрономії розтягуються на тисячі, мільйони й мільярди років, короткочасні явища тривають лише кілька діб, а то й годин.

Як результат, застосувати до їхнього вивчення великий арсенал астрономічних приладів часто не вдається. І природу їхню ми розуміємо поганенько. Доходить до того, що навіть джерела деяких явищ, таких як вибухи наднових типу Іа, ми досі не можемо з упевненістю назвати.

Саме тому новий каталог такий важливий для астрофізиків, які займаються цією галуззю. У ньому містяться дані не тільки про час та точні координати події, а й наводяться дані про криві блиску, які показують, як транзієнти розвивалися.

Вчені переконують, що це тільки перший випуск каталогу даних Pan-STARRS. У майбутньому його планується доповнювати. А ще пізніше ту ж саму роботу почне виконувати обсерваторія Вери Рубін, діаметр телескопа якої становитиме 8,4 м.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів