Вчені виявили на Меркурії поклади солей, які нагадують льодовики. Вони складаються з летючих речовин. На думку фахівців, це може змінити наші уявлення про те, як еволюціонувала ця планета на початку свого існування.
Соляні льодовики на Меркурії
Вчені з Інституту планетарних наук виявили докази присутності на Меркурії покладів солей, які утворюють цілі льодовики. Вони ховаються під тонким зовнішнім шаром порід і формують цілі ландшафти. Про їхню присутність стало відомо завдяки провалам, які утворилися там, де відбувся процес сублімації, тобто речовини перейшли з твердого стану в газоподібний, а гравітація планети не змогла їх утримати.
Взагалі на інших планетах науковці знаходять льодовики вже не вперше. Проте наскільки вони насправді аналогічні земним — питання вкрай спірне. На Землі їх найчастіше утворює вода, адже діапазон температур на нашій планеті дозволяє їй перебувати у трьох станах.
А ось, наприклад, на Плутоні льодовики утворює азот, який там переважно перебуває у твердому стані. Тож нічого дивного, що поклади солей, які на Меркурії можуть просто випаруватися, вважаються льодовиками.
Рання еволюція планети
Тепер науковці прагнуть розгадати, як ці льодовики утворилися. Дослідники вивчають місцевість під назвою Borealis Chaos, що розташована у північній приполярній області планети. Вона являє собою нагромадження скель, яке, як вважається, утворилося внаслідок випаровування солей.
«Ця територія характеризується заплутаними моделями розпаду, досить значними, щоб знищити цілі популяції кратерів, деякі з яких датуються приблизно 4 мільярдами років. Під цим зруйнованим шаром лежить ще більш давня палеоповерхня, вкрита кратерами, яку раніше ідентифікували за допомогою гравітаційних досліджень. Порівняння фрагментованої верхньої кори, яка зараз утворює хаотичний рельєф над цією стародавньою поверхнею, показує, що кора була твердою на той момент, коли шар під нею почав випаровуватися», — сказав один з авторів дослідження.
Нове відкриття кидає виклик звичним теоріям утворення летючих речовин. Зазвичай їхню появу пов’язують із гравітаційною диференціацією глибин планети, коли вони виплавляються з важчої суміші. На думку вчених, на Меркурії льодовики утворювалися протилежним чином.
На самому початку планета мала щільну первинну атмосферу. Перш ніж випаруватися, вона зазнавала значних перепадів температури протягом доби. Саме тоді частини її перетворювалися на рідину і випадали на поверхню, де утворювали озера з розсолу. Згодом вода з них випарувалася, а солі залишалися там, де їх приховували тверді частинки. Так і утворилися льодовики.
За матеріалами phys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine