Альпійські льодовики допоможуть краще зрозуміти позаземне життя

Вчені вивчають, як присутність життя під альпійськими льодовиками впливає на їхні характеристики. Це допоможе зрозуміти, якими можуть бути його ознаки на інших планетах.

Альпійські льодовики приховують стародавню воду
Тунель в альпійських льодовиках. Джерело: www.space.com

Навіщо вивчають альпійські льодовики

Невеликий покинутий залізничний тоннель Бедрето під гірським масивом Сен-Готтрд привернув до себе увагу вчених, які досліджують позаземне життя. Вони збирають зразки води, що утворюється внаслідок танення льодовиків, і вивчають мікроорганізми у ній та продукти їхньої життєдіяльності.

Дослідників цікавлять анаеробні мікроби, чия життєдіяльність не потребує наявності кисню. На початку історії Землі всі живі організми були такими, однак відтоді більшість з них еволюціонувала, щоб дихати киснем. Відповідним чином змінилася і їхня біохімія.

Вчені вважають, що якщо на інших небесних тілах, де є крига, існує життя, то воно представлене саме анаеробними мікроорганізмами. Насамперед це стосується Марса та супутників Юпітера й Сатурна.

Які сліди лишає позаземне життя

Жодне життя на Землі не лишає слідів у навколишньому середовищі, адже воно завжди бере якісь речовини ззовні та виділяє щось інше натомість. Анаеробні організми, що живуть у льодовиках, — не виняток. Ось тільки досі ми нічого не знаємо про те, якими є сліди їхньої життєдіяльності у навколишньому середовищі.

Наприклад, відомо, що мікроорганізми виділяють багато метану. Однак він може утворюватися і внаслідок чисто геологічних процесів. Порівнюючи частини альпійських льодовиків, де є абіотичне життя, з тими, де його немає, вчені намагаються зрозуміти, чи є різниця між зразками цього газу, що утворився внаслідок різних процесів.

Якщо його ізотопний склад дійсно відрізняється, то це допомогло б дуже швидко виявити життя на інших планетах у майбутніх місіях. Навіть якщо ми не побачимо самі мікроорганізми, то сліди їхньої життєдіяльності свідчитимуть за них.

І лише метаном можливі сліди анаеробних мікроорганізмів не обмежуються. Сульфати, нітрати та аміак також грають важливу роль у життєвому циклі організмів, але про те, як їх використовують анаероби, відомо дуже мало. Вивчаючи альпійські льодовики, вчені сподіваються дізнатися про це більше.

Чи схоже інопланетне життя на земне

Вік підземних вод, прихованих під Альпами, може сягати 300 млн років. Це здається величезним проміжком часу, однак на Землі є місця, де вода зберігається ізольованою від світу впродовж мільярда років. І у ній теж живуть мікроорганізми, які лишаються ізольованими від решти світу протягом усього цього часу.

Ці живі істоти виробили унікальний комплекс пристосувань до тяжких умов. І можна було б припустити, що такі самі мають бути в інопланетних мікробів. Проте тут постає одне фундаментальне питання. Яким би великим не був час ізоляції мікроорганізмів у підземних резервуарах — це сталося значно пізніше зародження життя на Землі.

Тож навіть ці анаеробні мікроорганізми лишаються відносно близькими родичами живих істот на поверхні. Життя ж на іншій планеті не матиме з нашим спільних предків. Чи піде в цьому випадку еволюція тим самим шляхом і в тих самих умовах, що й на Землі? Поки що відповіді на це питання немає.

За матеріалами www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine