Вчені розгадали загадку «інопланетних» сферул на Землі

У величезному гобелені Всесвіту наша Сонячна система — це лише стібок, витканий у зоряних яслах поряд з міріадами сусідніх світил. Час від часу наш «острівець» перетинають міжзоряні об’єкти, такі як Оумуамуа та Борисов, натякаючи на взаємодію небесних тіл, які прилетіли до нас із віддалених світів. Проте на тлі спекуляцій про позаземні зустрічі нещодавня заява вченого Аві Лоеба та його команди привернула чимало уваги своїм дослідженням, яке стверджувало, що деякі з цих міжзоряних решток були виявлені на дні океану. Втім, нове дослідження довело, що матеріал має цілком місцеве походження.

Багата залізом сферула діаметром 0,4 міліметра
Багата на залізо сферула діаметром 0,4 мм. Авторство: The Galileo Project

В основі дебатів лежить подія 2014 року, коли метеорит упав біля берегів Папуа-Нової Гвінеї. Його незвичний склад викликав припущення деяких науковців про його небесного походження. Команда Лоеба виявила крихітні, багаті на залізо кульки, які отримали назву «сферули». Початкові аналізи натякали на ізотопні аномалії, що вказували на їхнє «інопланетне» походження.

Проте, як і у випадку з усіма космічними загадками, при детальному розгляді все стає не таким таємничим. Траєкторія падіння метеорита 2014 року поставила під сумнів прямий зв’язок між спостережуваними сферулами та їхнім імовірним чужорідним джерелом. Навіть більше, ізотопний склад цих сферул, який колись вважався аномальним, тепер знаходить резонанс у знайомих спектрах елементного різноманіття нашої Сонячної системи.

Склад незвичних на перший погляд ізотопів відкриває нам історію, переплетену з геологічним літописом Землі. Наприклад, співвідношення ізотопів заліза, які спершу здавались чужорідними, насправді гармонійно узгоджуються із земним середовищем, зокрема, співвідношення 57Fe та 56Fe. Науковці підрахували, що ймовірність того, що сферули є міжзоряними, становить менш ніж 1 шанс на 10 тисяч. Тому ізотопні сигнатури, які колись вважалися позаземними прибульцями, тепер опинилися в обіймах місцевого походження.

Galileo Project
Ізотопи заліза в цих сферулах демонструють «місцеве» походження. Авторство: Galileo Project

Регіон, у якому були знайдені сферули, є частиною так званого Австралійського тектитового поля. Це величезне поле, яке охоплює південно-східну Азію аж до Антарктиди та було спричинене сильним ударом 790 тисяч років тому. Команда дослідила інші співвідношення ізотопів і виявила, що вони відповідають іншим відомим тектитам у цій місцевості, а значить походять із середини Сонячної системи.

Поки звучить космічна симфонія, пошуки міжзоряних залишків на Землі не припиняються. Якщо вчені їх досі не знайшли, то це не значить, що їх немає.

Раніше ми повідомляли про те, чи зможемо ми перехопити міжзоряні об’єкти.

За матеріалами universetoday.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine