Вчені дізналися нові подробиці формування Землі

Дослідники геологічних процесів на Землі вивчають нові дані, щоб зрозуміти, як утворилися перші гірські породи на нашій планеті. Зокрема, вивчаються найдавніші геологічні утворення.

Вчені дізналися більше подробиць про формування Землі
Науковці дізналися більше подробиць про формування Землі. Джерело: phys.org

Кратони

Дослідники отримали нові дані, що допоможуть розібратися у геологічному минулому Землі. Хоча ми знаємо, які гірські породи формувалися в різних частинах планети 3,5 млрд років тому, ми все ще не розуміємо, які геологічні процеси спричинили ці утворення. На щастя, відповіді на ці питання доступні. Докази збереглися у давніх вулканічних та осадових породах, що датуються архейським періодом, від 4 до 2,5 млрд років тому.

Ці породи розміщені у найдавніших частинах сучасних континентів, які називаються кратонами. Дані геологічні утворення — це шматки стародавніх континентів, що утворилися мільярди років тому. Їхнє вивчення може пояснити, як відбувалися процеси в надрах і на поверхні Землі в минулому. Вони містять різноманітні групи гірських порід, зокрема різні метаморфічні камені та граніти.

Ключові висновки полягають у тому, що виверження вулканів вибухового типу були поширені на території сучасних Індії, Південної Африки та Австралії близько 3,5 млрд років тому. Ці виверження здебільшого відбувалися під океанами, хоча іноді й над ними.

Що нового дізналися про формування Землі

Науковці відібрали зразки деяких порід із кратону Сінгхбхум (Східна Індія), щоб вивчити їх у лабораторії. Для порівняння були використані дані з цього ж місця, а також із Південної Африки та Австралії.

Вчені також виявили, що геологія цієї території має разючу схожість з поясами зеленого каменю, задокументованими у південноафриканських районах Барбертон і Нондвені та кратоном Пілбара на заході Австралії.

Зокрема, всі ці райони зазнали широкомасштабних підводних мафітових (тобто з високим вмістом оксиду магнію) вулканічних вивержень між 3,5 і 3,3 млрд років тому, які збереглися у вигляді подушкоподібної лави й коматитів. Це відрізняється від кремнієвого (з підвищеною концентрацією діоксиду кремнію) вулканізму, який, як показали дослідження, був поширений близько 3,5 млрд років тому. Нові знахідки збагачують наше розуміння давніх вулканічних і осадових процесів та їхнього значення в ширшому контексті геологічної та біологічної еволюції Землі.

Період становлення нашої планети

Відкриття науковців є ключовими з кількох причин. По-перше, вони дають чіткіше уявлення про ранню тектонічну активність Землі в архейські часи, сприяючи нашому розумінню періодів формування планети. По-друге, унікальні геологічні особливості кратону Сінгхбхум, включаючи його пояси зеленого каменю, надають безцінну інформацію про поверхню Землі та атмосферні процеси. Це має вирішальне значення для гіпотез про виникнення життя на Землі.

Крім того, порівняння кратону Сінгхбхум із подібними кратонами у Південній Африці та Австралії дозволяє нам побудувати більш повну модель геологічних процесів, що відбувалися в археї. Це може допомогти пролити світло на давні геодинамічні процеси, які переважали в різних частинах молодої Землі.

Це дослідження підкреслює необхідність подальшого вивчення геологічної історії стародавніх кратонів по всьому світу. Розуміння цих ранніх земних процесів є життєво важливим для складання історії еволюції планети та умов, які могли підтримувати життя.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine