Важка посадка: зонд Odysseus перекинувся під час посадки

Зонд Odysseus розділив долю японського апарата SLIM і перекинувся під час посадки. Про це повідомили представники компанії Intuitive Machines.

Проблемна посадка на Місяць

Посадка Odysseus відбулася в ніч із 22 на 23 лютого і супроводжувалася проблемами: в апарата не ввімкнулися лазерні далекоміри. Це ключовий інструмент, необхідний для точної посадки. Тому фахівці дали апарату зробити додатковий виток навколо Місяця. За цей час на нього екстрено завантажили патч, що дозволив використовувати замість далекомірів доплерівський лідар NАSА, який спочатку був частиною корисного навантаження і був демонстратором.

Знімок кратера Шомбергер, зроблений зондом Odysseus під час посадки на Місяць. У момент знімкування він перебував на висоті 10 км і відстані 200 км від точки посадки. Джерело: Intuitive Machines

Ці заходи допомогли запобігти катастрофі. Однак через усі проблеми спуск Odysseus пройшов не в оптимальному режимі. Зонд знижувався швидше, ніж очікувалося. Передбачалося, що спуск відбуватиметься по прямій зі швидкістю близько одного метра на секунду, але замість цього апарат спускався зі швидкістю, приблизно втричі вищою, і бічним рухом близько одного метра на секунду. У результаті, Odysseus зачепився «ногою» за поверхню і перекинувся — можливо, вона налетіла на камінь або потрапила в ущелину. Крім того, зонд не долетів кількох кілометрів до точки посадки.

Що стосується причини, через яку в Odysseus не запрацювали далекоміри, то це людський фактор. Оскільки лазери не безпечні для очей, щоб унеможливити мимовільну активацію приладу на Землі, як запобіжний захід безпеки він був оснащений фізичним перемикачем. Хтось з інженерів просто не перемкнув його перед пуском апарата.

Технічний стан Odysseus

За словами представників Intuitive Machines, на тій стороні зонда, якою він упав на реголіт, немає наукових інструментів або сонячних батарей. Тому Odysseus отримує енергію, а його основні системи працюють у штатному режимі. Однак позаштатне положення апарата суттєво ускладнює зв’язок із Землею. Поки що зонд здебільшого пересилає на Землю телеметрію. Інженери сподіваються стабілізувати канал зв’язку, що дасть змогу почати пересилання наукових даних.

Генеральний директор Intuitive Machines, Стів Алтемус демонструє положення Odysseus на Місяці. Джерело: NASA TV

Через екстрені зміни, внесені в програмне забезпечення під час спуску, Odysseus також не скинув студентську камеру EagleCam. Вона мала зазнімкувати посадку апарата. Фахівці планують відстрелити її, що дасть змогу зазнімкувати положення Odysseus на місячній поверхні. Крім того, найближчими днями над цим районом пройде апарат LRO. Його знімки дадуть змогу уточнити місце посадки зонда.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Чорна діра поглинає матерію у 40 разів швидше можливого
Індія відклала перший пілотований політ космічного корабля «Гаганьян»
SpaceX готується до небезпечного маневру дозаправлення двох Starship у космосі
В очікуванні рекорду: сонячний зонд Parker готується до останньої зустрічі з Венерою
Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням