Вартові Землі. П’ять найкращих фільмів про космічних героїв на честь Дня захисника і захисниці України

1 жовтня вся Україна відзначає День її захисників і захисниць: хоробрих людей, які щодня жертвують собою і проливають свою кров, відстоюючи незалежність нашої країни від окупантів. З нагоди свята, редакція The Universe Space Tech підготувала добірку з п’яти найбільш знакових космічних бойовиків про безстрашних героїв, які рятують людство від загрози з неба.

Чужі

Про що фільм?

Капсула з Еллен Ріплі знайдена рятувальниками після багатьох років блукання в космосі. Їй повідомляють, що планета, на якій її екіпаж уперше зіткнувся з інопланетним монстром, була колонізована, і зв’язок із нею перервався. Ріплі вирушає туди разом із загоном морпіхів. Але тепер їх там чекає не один Чужий, а сотні. Хто зможе вижити в цій війні: чудовиська, здатні тільки вбивати, чи люди, здатні мислити?

Чим він цікавий

«Чужий», що вийшов 1979 року, став абсолютною іконою космічного хорору. Здавалося, що будь-яка спроба зняти гідне оригіналу продовження від початку приречена на провал. Але Джеймс Кемерон узявся за вирішення цього, на перший погляд, нездійсненного завдання. І досяг чималого успіху в цьому.

Кадр із фільму «Чужі»

Кемерон радикально змінив жанр сиквелу. У «Чужих», звісно ж, вистачає напружених і справді страшних сцен, які зробили честь оригінальному фільму. Але все ж насамперед це військове кіно, чий слоган влучно говорить: «Цього разу — це війна». І це дійсно війна — між озброєними за останнім словом техніки солдатами та монстрами з кислотною кров’ю, які не знають страху і ніколи не зупиняються.

При цьому, головні герої «Чужих» зовсім не якісь супермени. Це звичайнісінькі люди зі своїми чеснотами та недоліками. Фільм може вразити цілою колекцією персонажів, які вельми запам’ятовуються. Хікс, Васкес, Бішоп, Хадстон, Горман — ці імена надовго залишаються з глядачем після завершення перегляду. Героям фільму співпереживаєш, а їхня загибель засмучує.

Але «Чужі» не були б «Чужими» без Ріплі, у блискучому виконанні Сігурні Вівер, яка отримала номінацію на Оскар за свою роль у цьому фільмі. Кемерон радикально змінив її образ, перетворивши героїню з жертви на відважну войовницю і зробивши фінал картини сутичкою двох матерів, перемога в якій вирішує долю людства. Можна ще дуже довго писати чому «Чужі» це дійсно еталонне кіно, але, чесно кажучи, його простіше подивитися. Навіть через майже сорок років після виходу, це все ще один із найкращих фільмів у своєму жанрі.

День незалежності

Про що фільм?

На Землю прибуває інопланетний флот із наміром її захопити. Людству потрібно знайти спосіб відстояти свою планету від набагато більш технологічно розвиненого ворога.

Чим він цікавий

Якщо попросити середньостатистичного кіномана згадати якийсь великий і гучний фільм про вторгнення інопланетян на Землю, з великою часткою ймовірності він назве саме «День незалежності».

Кадр із фільму «День незалежності».

Так, стрічка Роланда Еммеріха не може похвалитися якимось новаторським сюжетом або складним сценарієм. Так, основний акцент у ній зроблено на сценах знищення прибульцями головних символів США, які давно стали культовими. Але, попри це, «День незалежності» був і все ще залишається фільмом, який дійсно виконує своє завдання — як слід розважити глядача. Він може занести до свого активу значний масштаб, прекрасно поставлені епізоди повітряних баталій і наявність у кадрі ще молодого та чарівного Вілла Сміта.

Іншим вагомим плюсом «Дня незалежності» є загальний меседж картини, який полягає в тому, що лише об’єднавшись, людство може вижити. Звичайно, він прикрашений досить значною часткою пафосу та патріотизму, але це анітрохи не робить його менш актуальним.

Зоряний десант

Про що фільм?

Далеке майбутнє. Раса гігантських розумних жуків із далекої системи Клендату загрожує всьому людству. Троє шкільних друзів записуються в армію, щоб вирушити на війну з незліченними зграями комах.

Чим він цікавий

«Зоряний десант» це, мабуть, найбільш неоднозначний фільм у нашій добірці. Формально він є екранізацією культового роману Роберта Гайнлайна. Але в реальності, це сатира. Адже далеко не секрет, що режисер Пол Верхувен вважав книгу Гайнлайна пропагандою фашизму. І він зробив усе, що було в його силах, щоб посперечатися з точкою зору її автора.

Кадр із фільму «Зоряний десант»

Унікальність «Зоряного десанту» полягає в тому, що це багатошарове кіно. Під ефектною зовнішньою обгорткою ховається висловлювання на тему мілітаризму, в якому можна знайти чимало перетинів із нашою реальністю. Його головні герої — це молоді люди, які, живучи в умовах військової диктатури, вдають, що нічого не відбувається, і живуть безтурботним життям, ігноруючи всі ознаки конфлікту, що насувається. Потім вони потрапляють на маленьку переможну війну, де швидко з’ясовують, що насправді все зовсім не так, як про це говорить пропаганда. Красива (і така, що підозріло схожа на фашистську) форма, в якій так чудово маршувати, годиться лише для парадів, броня абсолютно не захищає від жуків, зразки чудо-зброї існують лише в телевізорі, а командування радикально недооцінило ворога…

На щастя, Верхувен жодного разу не схиляється до прямого моралізаторства і не намагається вчити глядача правди життя. Хоч його «Зоряний десант» і пронизаний безліччю алюзій, при всьому цьому він ще є і вкрай видовищним фільмом, який можна спокійно дивитися і без знання прихованого підтексту. Деякі спецефекти стрічки досі мають кращий вигляд, ніж у більшості сучасних блокбастерів, і вона насичена безліччю пам’ятних образів і сцен, які давно стали культовими. Чого хоча б вартий епізод із червоною кнопкою та ножем? Або фірмові пропагандистські ролики? Тож, хоча до обраного голландським режисером підходу можна ставитися по-різному, але не можна заперечувати, що він створив яскраве і неповторне кіно, за яким можна добре провести дві години свого часу і над яким також можна замислитися.

На межі майбутнього

Про що фільм?

Раса інопланетян намагається захопити Землю. Навіть об’єднані сили всієї планети не можуть їм протистояти. Майор Вільям Кейдж гине в бою, але трапляється неможливе — він потрапляє в часову петлю. Раз за разом він потрапляє в один і той самий бій, б’ється і помирає знову й знову. І кожен повторюваний бій наближає його до розгадки того, як перемогти ворога.

Чим він цікавий

Що буде, якщо поєднати сюжет того самого «Зоряного десанту» Гайнлайна, про солдатів, які б’ються з прибульцями в екзоскелетах, і антураж «Дня бабака»? Ми отримаємо «На межі майбутнього», який дуже приємно здивував глядачів у 2014 році.

Кадр із фільму «На межі майбутнього»

Популярність «На межі майбутнього» зумовлена кількома факторами. По-перше, кіно може пишатися великим розмахом, вражаючими спецефектами та дизайном. По-друге, попри загальну серйозність сюжету, в картині знайшлося місце і гумору, який допомагає перевести дух між бойовими сценами. А по-третє, «На межі майбутнього» вирізняється, напрочуд, добре опрацьованими образами героїв.

Головну роль у стрічці виконав Том Круз. Не секрет, що у своїх фільмах Том Круз зазвичай грає Тома Круза. Але у цьому випадку він постав у досить нетиповому для себе образі. Головний герой картини Білл Кейдж зовсім не бравий вояка, готовий перемогти всіх і вся. Це досить малодушна людина, яка відверто боїться потрапити на фронт. Протягом сюжету ми стежимо за еволюцією його образу і бачимо, як з боягуза він поступово перетворюється на героя, готового пожертвувати собою заради перемоги.

Інший вагомий плюс фільму — Рита Вратаскі у виконанні Емілі Блант. Вона смілива, рішуча і готова на все, заради досягнення мети. Але під цією зовнішньою маскою безстрашності ховається зовсім інша людина, яка колись втратила все і тепер тримає дистанцію від навколишнього світу, щоб більше не переживати біль втрати.

Поєднавши всі ці елементи разом, режисер Даг Лайман подарував нам один із найкращих зразків бойової фантастики за останнє десятиліття, який цілком виправдовує всі свої високі оцінки.

Вартові галактики

Про що фільм?

Відважному мандрівникові Пітеру Квіллу потрапляє до рук таємничий артефакт, що належить могутньому і безжальному злодію Ронану, який будує підступні плани із захоплення Всесвіту. Пітер опиняється в центрі міжгалактичного полювання, де жертва — він сам. Єдиний спосіб врятувати своє життя — об’єднатися з четвіркою відлюдних вигнанців: войовничим єнотом на прізвисько Ракета, людиноподібним деревом Ґрутом, смертельно небезпечною Ґаморою та охопленим жагою помсти Драксом.

Чим він цікавий

На сьогодні кінематографічний всесвіт Marvel налічує понад три десятки фільмів. Зрозуміло, у кожного фаната знайдуться свої улюбленці серед них. Але якщо проводити якесь загальне опитування на тему найкращих із найкращих, то одне з найвищих місць, безумовно, посядуть «Вартові галактики».

Кадр із фільму «Вартові галактики»

У центрі картини лежить історія групи дивакуватих героїв, яким доводиться забути про свої розбіжності, навчитися працювати в команді та фактично знайти нову сім’ю. Звичайно, сам по собі, подібний сюжет далеко не новий. Але в цьому випадку головне це не новизна, а загальне виконання. А воно тут вище всіляких похвал. У «Вартових галактики» є вельми колоритні персонажі, і захопливі екшн-сцени, і гумор, і зворушливі моменти. Тож не дивно, що серед усіх фільмів Marvel, саме картина Джеймса Ганна стала однією з найпопулярніших.

Інший вагомий плюс картини полягає в її «автономності». Те, що «Вартові галактики» є частиною величезного кінематографічного всесвіту Marvel, не повинно нікого лякати. Адже фільм спеціально створений таким чином, що за бажанням його цілком можна дивитися, як самодостатній продукт, що не потребує особливого знання інших супергеройських стрічок.

У 2017 році «Вартові галактики» отримали сиквел, у 2022 році — різдвяний спецвипуск, а у 2023 — третю частину. На тлі загального падіння глядацького інтересу до супергероїки вона виступила навіть дуже добре, продемонструвавши, що глядачі все ще готові стежити за пригодами вподобаної четвірки, настільки несхожих один на одного персонажів.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Європейський дослідник астероїдів зробив прощальні знімки Землі та Місяця
Дані телескопа James Webb суперечать моделям реіонізації
У пошуках життя в Сонячній системі: пряма трансляція запуску місії Europa Clipper
Назустріч Землі: Hubble зазнімкував спіральну галактику, що згасає та наближається до Чумацького Шляху
Звідки на Землю потрапили «будівельні блоки» життя
Лице з виразом болю: Perseverance знайшов дивовижну скелю
Приречений світ: хмара натрію видала вулканічний екзосупутник
Погляд з безмежності: як самотній астронавт Apollo 15 побачив Землю по-новому
Планета у подвійній системі допоможе розгадати загадку червоних карликів
Нова теорія про гравітацію без маси: знайдена альтернатива темній матерії