Ввечері 19 квітня мешканці Києва побачили у небі потужний спалах. Спочатку з’явилася інформація про роботу ППО, потім заговорили про падіння американського супутника. Наразі підтверджено, що це був болід, який вибухнув у верхніх шарах атмосфери Землі.
Вибух над Києвом
Пізно ввечері 19 квітня мешканці Києва побачили у небі потужний спалах та почули звук вибуху. Одразу після цього пролунала сирена попередження про повітряний напад. Оскільки війна України з росією триває, новий ракетний обстріл був більш ніж ймовірним поясненням.
Однак досить швидко стало відомо, що насправді ППО Києва не працювала, а найбільш імовірним є входження у верхні шари атмосфери великого метеороїда чи відпрацьованого супутника. Кандидатом називали старий американський сателіт RHESSI, який саме цієї ночі мав увійти в атмосферу і згоріти.
Проти цієї версії був той факт, що орбіта RHESSI має нахил усього 38 градусів, тобто над Києвом, який розташований значно північніше, він пролітати просто не міг. До того ж у NASA оперативно повідомили, що їхній супутник досі на орбіті.
«Яскравий спалах над Києвом не має нічого спільного із входженням супутника NASA RHESSI в атмосферу Землі, його орбіта лежить у тисячах кілометрів від України», — написав у своєму твіттері каліфорнійський астроном Джонатан Макдауел.
Тим часом у мережі з’явилося чимало відео, на яких видно момент падіння. За ними чітко можна простежити, що після головного спалаху, який стався на великій висоті, тіло продовжило падати й світитися при цьому. Тож основною версією події став болід.
Що таке болід і чому це — звичайне явище
Вранці 20 квітня Головний центр спеціального контролю, організація, яка займається в Україні відстежуванням геофізичних явищ, зробив заяву щодо події. Там повідомили, що 19 квітня о 21:57 інфразвуковими засобами, які є у їхньому розпорядженні, зафіксована високоенергетична акустична подія, яку ідентифікували як входження великого тіла у щільні шари атмосфери над Київщиною.
Тож майже напевно мешканців Києва все ж налякав болід. Цим словом називають великі метеори, які у польоті схожі на вогняну кулю, що може спалахувати один чи кілька разів, перш ніж розвалиться на шматки та згасне.
Насправді боліди є космічним камінням розміром від кількох десятків сантиметрів до кількох метрів, яке мільйони років блукає космосом, перш ніж зустрітися із Землею. Відстежувати їх надійно люди поки що не навчилися, тільки нещодавно вдалося розгледіти кілька з них за лічені хвилини до входження в атмосферу.
Космічні камені можуть складатися з різного матеріалу та входити в атмосферу з різною швидкістю та кутом. Тому їхня поведінка може сильно відрізнятися. Деякі з них вибухають на великій висоті, інші — над самою поверхнею.
Великі метеори з’являються над нашою планетою регулярно, ледь не раз на кілька днів. Абсолютна більшість болідів не становить загрози, оскільки основна частина їхнього матеріалу згорає. Однак окремі фрагменти цих тіл можуть падати на землю. Їх ми називаємо метеоритами. Поки що про те, чи могли подібні уламки залишитися від київської події, не повідомляється.
За матеріалами gcsk.gov.ua.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine